Da ozbiljno bavljenje poljoprivredom u kontroliranim uvjetima daje vrijedne proizvode i zdravu hranu koju potrošači cijene i prepoznaju, potvrdila su primajući certifikate “Proizvodi hrvatskog seljaka” 53 obiteljska gospodarstva stalno prisutna na Gradskoj tržnici u Đakovu. Zajednička im je poveznica domaći uzgoj voća, povrća, mliječnih proizvoda, meda, pčelinjih proizvoda, cvijeća i raznih drugih namirnica koje imaju veću kvalitetu, bolju hranjivost i dulju trajnost u odnosu na iste proizvode s polica prodajnih lanaca i hipermarketa.
Nositeljima OPG-a certifikate je uručio zamjenik gradonačelnika Antun Galić, koji i sam potječe iz obitelji koja se bavi proizvodnjom hrane. – Grad je prije tri mjeseca oformio Upravni odjel za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam koji lokalnim proizvođačima želi pomoći da postanu promotori kupovine domaće i zdrave hrane. Za nas je svaki prodavač ovdje jedno radno mjesto, poručio je Galić pozivajući ih da se slobodno obrate novoutemeljenom odjelu imaju li bilo kakvu ideju koju Grad može pomoći.
Vrijednosni dokument koji dokazuje primjerene uzgojne uvjete i izvornost proizvedenih kultura prate i vidljiva obilježja nacionalne kampanje “Proizvodi hrvatskog seljaka” – žute majice i zelene kape i pregače s lokalnim oznakama Grada i Tržnice, a po čemu su svi certificirani prodavači posebno prepoznatljivi.
Svečanosti na Gradskoj tržnici nazočio je i stručni tajnik Udruge hrvatskih tržnica Miljenko Ernoić, pomoćnik županijske pročelnice za poljoprivredu Josip Lovković, predstavnik Hrvatske poljoprivredno-šumarsko savjetodavne službe Damir Babić, direktor Tržnice Osijek Igor Medić i u ime organizatora voditeljica Univerzalove Poslovne jedinice Tržnica Ivanka Vargić.
Cilj je projekta certificiranih seljačkih tržnica, osim promocije domaćih proizvoda, pomoć malim i srednjim OPG-ovima u rastu proizvodnje i jačanju kvalitete proizvoda te zaštita od nelojalne konkurencije. Za potrošače je u isto vrijeme svaki certifikat jamstvo podrijetla, kvalitete i svježine proizvoda, kao i upotrebe tradicionalnih tehnoloških postupaka uzgoja i prerade.
Izvor: Univerzal Đakovo