U četvrtak 3. listopada 2024. godine, u Dvorani “Florentini”, u Đakovu, predstavljena je slikovnica „Majka Amadeja“ autorice sestre Kriste Mijatović, s ilustracijama s. M. Margite Gašparovsky. U bogatom programu uz mnoge sudionike bio je prisutan i đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić.
Provincijalna poglavarica s. Marija Brizar pozdravila je sve nazočne i između ostaloga rekla da Slikovnica pokazuje koliko je majka Amadeja velika i koliko je zaslužila takvo djelo. Dodala je još da se nada da će ovaj događaj pomoći svima da ju bolje upoznaju te da vjeruje da će biti još sličnih događanja koja će tome pridonijeti.
Nakon govora provincijalne poglavarice mons. Hranić je također uputio pastirsku riječ sestrama i svima prisutnima govoreći o majci M. Amadeji Pavlović i njezinu činu hrabrosti, zaštite te spašavanja života židovske djevojčice Zdenke Bienenstock udane Grünbaum. Zbog njezina izlaganja opasnosti same sebe i čitave samostanske zajednice u provincijalnoj kući u Đakovu, Vlada Republike Izrael počastila je Majku Amadeju dodjeljujući joj veoma visoko priznanje i prestižu titulu ‘pravednice među narodima’. Majka Amadeja je bila mudra i inteligentna, hrabra žena, puna Duha Kristova, koja je shvatila da je kršćanin po samoj vjeri u uskrsnuće istodobno poslan biti u svom društvenom ambijentu proročki znak i glas.
„Majka Amadeja junački, ustrajno, odvažno i mudro borila se i protiv namjera komunističkih vlasti koje su htjele uništiti najkvalitetniji i najzdraviji dio Crkve, a to je Bogu posvećeni život, redovništvo. Htjeli su uništiti redovništvo skidajući s vas sestara vaše redovničko odijelo: da najprije budete nevidljive, neprepoznatljive u tom smislu, a da onda različitim manipulacijama koje su činili, nastojali diskreditirati i potpuno učiniti, koliko je god moguće manje značajnima. Bl. Alojzije Stepinac, s kojim je razvila prijateljsku suradnju, te je zbog toga veoma pohvalno govorio o vašoj Družbi, a u svojoj korespondenciji s Majkom Amadejom, njoj je odao priznanje te joj u pismu, od 30. studenoga 1954. godine, napisao da njezin primjer pokazuje da komunističke vlasti ‘poštuju i cijene one, koji odvažno zastupaju svoje vjersko osvjedočenje’ . Majka Amadeja predstavlja jedan do najsvjetlijih likova vaše redovničke obitelji, vaše Hrvatske provincije, lik koji snažno progovara i nama danas te našim najmlađim generacijama. Zbog toga se iskreno radujem, zbog izrade hrvatskog i albanskog izdanja slikovnice koju večeras predstavljamo“- rekao je nadbiskup Đuro.
Zatim je zahvalio svima koji su pripomogli, sestrama koje su izradile slikovnicu, i onima koji su pomogli financiranje i izdavanje slikovnice te svima koji pokazuju interes za majku Amadeju. Izrazio je i nadu da će u dogledno vrijeme biti proglašena blaženom i uzdignuta na čast oltara.
Riječ pozdrava uputili su također Antun Galić, zamjenik gradonačelnika Grada Đakova i Damir Lajoš, predsjednik Židovske općine Osijek. Recenzentica dr. sc. Andreja Zubac progovorila je na temu: „Majka Amadeja – na pozornici dvostranice“. Tekst iz slikovnice čitale su učenice đakovačkih osnovnih škola: Matea Perić i Gabrijela Topić, na hrvatskom jeziku, te Ejshan i Melek Selimi, na albanskom jeziku. Potom su se prisutnima obratile autorice doc. dr. sc. Jasna s. Krista Mijatović i s. M. Margita Gašparovsky.
U glazbenom dijelu programa nastupili su: Lea Sović, na klaviru izvedbom Muzia Clementia “Sonatina”, Dječji vrtić Sunčev sjaj – Nazaret, Đakovo, pjesmama „Želim klicati” i „Šalom”, Zbor Milosrdnih sestara sv. Križa zajedno s djecom koja su nedavno sudjelovala u programu „Camino majke Amadeje“ iz Bošnjaka, Štitara i Županje, pjesmom o Majci Amadeji uz znakovni jezik, autorice s. Josipe Pavle Jakić, Tea Jurković na violini, Talijanskom narodnom pjesmom „Bella Bimba”, te na koncu Plesna skupina mladih Židovske općine Osijek „Haverim Shell Israel” plesom „Habel Shem Tov“.
Autorice portreta majke Amadeje, koje su za vrijeme promocije olovkom crtale majku M. Amadeju bile su učenice osmog razreda osnovne škole: Ena Fehir iz Bračevaca i Ema Kobaš iz Štitara. Ti su radovi na kraju predstavljanja slikovnice, uz zahvalnicu, uručeni predstavnicima Grada Đakova i Židovske općine Osijek.
Voditeljice programa bile su s. Amadea Birovljević, mag. cult. i Tamara Crvenković. Nakon predstavljanja slikovnice, sudionici svečanosti mogli su pogledati izložbu likovnih i literarnih radova učenika osnovnih škola iz Đakovu, Punitovaca i Josipovca Punitovačkog. Radove su učenici izradili pod vodstvom vjeroučiteljica: Terezije Jurković, Anamarije Josipović i Marine Šijaković.
Izvor|Foto: Đakovačko-osječka nadbiskupija