U organizaciji časopisa Zaštita, a pod pokroviteljstvom Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka, Ministarstva unutarnjih poslova, Platforme hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa i Udruge gradova u Hotelu Osijek u Osijeku je jučer (3. travnja 2025. godine) počela dvodnevna konferencija „Civilna zaštita i sigurnost gradova – CIGG 2025.“. Na konferenciji sudjeluje 150 stručnjaka za sigurnost koje su na svečanom otvorenju pozdravili predsjednik Platforme hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa Damir Gabrić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.

– Civilna je zaštita „vojska jedne županije” koja okuplja sve relevantne snage i čimbenike koji služe tomu da bi naše općine, gradovi, županije i država bile sigurne. Na našem području to se pokazalo puno puta zadnjih nekoliko godina kada su intervenirale sve službe, od vatrogasaca, HGSS-a, Crvenog križa, hitne medicinske pomoći i drugih sastavnica stožera civilne zaštite. Da bi sve to tako dobro funkcioniralo, potrebno je ulagati, prije svega u ljude i njihovu edukaciju, a isto tako u suvremenu i sofisticiranu opremu. Prije nekoliko dana imali smo poplavu na području Općine Đurđenovac, gdje su naše snage stavljene vrlo brzo intervenirale u nenadanoj bujici velikih količina vode te napravili sve što je bilo moguće. No, i kada izravna opasnost prođe, stanovnicima se pomaže na različite načine. Bili smo izuzetno angažirani i u vrijeme korone, Afričke svinjske kuge i drugih događanja. Dakle, Stožer civilne zaštite u svim mogućim situacijama mora, treba i zna intervenirati i zato kažem da je sustav jako dobro organiziran – rekao je Mato Lukić.

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin naglasio je kako je civilna zaštita u posljednje vrijeme imala jako puno posla, događanja, pa i katastrofa i nepogoda koje iziskuje njihove intervencije. Upravo takvi slučajevi su potvrdili da sustav civilne zaštite itekako ima svoju svrhu. – Kada se provode određene vježbe civilne zaštite nekada mislimo da možda nisu potrebne, no sada vidimo koliko znače. Sve skupa uvježbavamo, a kada dođe do neke katastrofe, do stvarne situacije, onda se pokazuje koliko je važno biti pripremljen, imati spremne operativne snage koje mogu odgovoriti na sve izazove. Zato i ovim putem želim iskreno i od srca zahvaliti svim pripadnicima operativnih snaga cijelog sustava civilne zaštite, a baš svatko ima svoju iznimno važnu ulogu – kazao je Vulin.

– U protekle četiri godine pokazala se naša spremnost kada smo izašli na sve teške intervencije, počevši od najzahtjevnije požarne u tvrtki Drava International. Moramo se i osvrnuti na nevremena uvjetovana klimatskim promjenama, gdje su vatrogasci u svakom trenutku bili spremni pomoći ljudima u našoj i drugim županijama gdje smo išli pomoći našim kolegama i stanovništvu – istaknuo je Zoran Pakšec, zapovjednik Vatrogasne zajednice OBŽ. Naglasio je kako su sustav i stožer civilne zaštite dobro organizirani i jako dobro funkcioniraju, pa su svi poslovi koji su delegirani prema određenim sastavnicama civilne zaštite odrađeni stručno, brzo i promptno.

Kako je kazala glavna urednica Nataša Gajski Kovačić, časopis Zaštita nastavlja već 17. godinu održavati konferencije koje se bave pitanjima urbane sigurnosti, upravljanja krizama, civilne zaštite i uporabe novih tehnologija za sigurnije zajednice, gradove i države. Na Konferenciji SIGG 2025. govori se o svim aspektima civilne zaštite, ali i o najaktualnijim temama vezanim uz urbanu, nacionalnu i protupožarnu sigurnost. Raspravit će se tako koji se sigurnosni izazovi postavljaju pred kritičnu infrastrukturu, je li javno-privatno partnerstvo ključ sigurnosti i razvoja „pametnih“ gradova, možemo li nastaviti poricati vezu između klimatskih promjena i prijetnji po urbanu sigurnost i druge teme, koji se najnoviji Smart City projekti – tehnologije ulažu za kvalitetniji život ljudi, sve većoj ulozi umjetne inteligencije, a ponudit će se odgovore na koje načine se može jačati otpornost sustava i održivosti funkcioniranja lokalnih zajednica te kako se zaštititi od utjecaja tehnoloških i prirodnih katastrofa, s posebnim osvrtom na požare, poplave i potrese. Na konferenciji se prezentira i nove tehnologije koje mogu pridonijeti sigurnosti gradova i zajednica.

U sklopu SIGG konferencije održat će se i Skupština Platforme hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa.

Osječko-baranjska županija: Službeno priopćenje za javnost
Foto: Osječko-baranjska županija