Dana 6. ožujka 2025. godine, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Posredničko tijelo razine 1 Programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2021. – 2027., donijelo je Odluku o financiranju u okviru Poziva „Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za promociju STEM-a“. Ovom odlukom odobreno je financiranje 76 projekata ukupne vrijednosti 21.384.193,93 eura, a jedan od odobrenih projekata je i projekt Jadranske aero-svemirske asocijacije (Adriatic Aerospace Association – A3, dalje u tekstu: A3) pod nazivom „Mali sateliti i raketno modelarstvo“ (Cansat rocketry) SF.2.4.06.04.0093, te je za voditelja projekta izabran njegov autor – Glavni tajnik A3, gosp. Danko Kočiš.
Svečano potpisivanje ugovora s Udrugama održano je 12. ožujka 2025. u Zagrebu, na kojem je sudjelovao predsjednik A3 prof. dr. Slobodan Bosanac. Uz A3 partneri na projektu su Sveučilište Algebra Bernays, Osnovna škola Ivana Cankara Zagreb, Osnovna škola Vladimira Nazora Đakovo, Gimnazija Antuna Gustava Matoša Đakovo i Tehnička škola Kutina. Ukupna vrijednost projekta, sufinancirana sredstvima Europske unije iznosi 272.846,00 eura, a trajanje je 36 mjeseci. Projekt je u cijelosti financiran iz sredstava Europskog socijalnog fonda (85%) i Državnog proračuna Republike Hrvatske (15%) s posredničkim tijelima razine 1 – Uredom za udruge Vlade Republike Hrvatske i razine 2 – Nacionalnom zakladom za razvoj civilnog društva. Cilj provedbe projekta je unaprjeđenje kapaciteta organizacija civilnog društva za provedbu programa u području promocije STEM-a te suradnja s visokim učilištima i/ili znanstvenim institutima i odgojno-obrazovnim institucijama te provedba aktivnosti s ciljem promocije STEM-a među djecom i učenicima.
Projektom „Mali sateliti i raketno modelarstvo“ jačat će se kapacitet A3 kroz stjecanje novih znanja i vještina izobrazbom i mentoriranjem provoditelja aktivnosti. Nakon izobrazbe i mentoriranja od strane profesora i predavača sa Sveučilišta Algebra Bernays, provoditelji aktivnosti će svoja interdisciplinarna znanja dalje prenositi na djecu i učenike osnovnih i srednjih škola. Kroz projekt će se promovirati STEM područja izrade malih satelita, elektrotehnike, radiokomunikacije, računalstva, programiranja, raketne tehnologije i modelarstva. Organiziranjem popularno-znanstvenih aktivnosti i radionica u osnovnim i srednjim školama, te na javnim mjestima – djeci i mladima, ali i građanima, na praktičan način će se približiti teme iz područja svemirskih tehnologija – satelita i raketne tehnologije.
U procesu su izrade edukativnih materijala kao i kompleta satelita i raketnih modela kako bi započeli aktivnosti u školama, te uskoro kreću izobrazbe provoditelja aktivnosti. Njihovi članovi će pohađati i svemirske konferencije i sajmove, kao i sudjelovati u studijskim posjetima organizacijama vezanim za svemirske aktivnosti, s ciljem usvajanja inovativnih metoda učenja i prezentiranja STEM područja učenicima. Upravo prvi studijski posjet je bio slovenskom ESERO uredu i njihovom nacionalnom Cansat natjecanju održanom od 3. do 5. travnja u Postojni.
Za trajanja projekta, u naredne tri godine, organizirati će se 120 aktivnosti godišnje, dakle 360 ukupno, te 36 popularno-znanstvenih javnih događanja diljem Hrvatske. Po skorašnjoj gotovosti edukativnih materijala te edukativnih kompleta raspisat će se javni poziv za s prijavnim podacima za svu zainteresiranu djecu i mlade, poglavito učenike osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj.
Izvor|Foto: A3