Dvadeset godina postojanja Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu, sastavnice Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, svečano je u utorak obilježeno akademijom pod nazivom “Istina je baština sveta (J. J. Strossmayer)”. Ova obljetnica nije bila samo prigoda za slavlje, već i za promišljanje o ulozi teologije u suvremenom društvu te o važnosti znanja, dijaloga i zajedničkog dobra u životu Crkve i šire zajednice.
Teologija, kako je istaknuto tijekom svečanosti, nije tek znanstveno razmatranje o Bogu, nego i odgovor vjere na konkretne izazove čovječanstva. Pozvana je tumačiti otajstvo Božje prisutnosti u povijesti i ljudskoj stvarnosti, ali i djelovati, svjedočiti. Crkva uči da je opće dobro zbroj onih uvjeta društvenog života koji omogućuju pojedincima, obiteljima i zajednicama da potpunije i lakše ostvare vlastiti razvoj.
Opće dobro, stoga, uključuje promicanje pravednosti i mira, dostojanstva ljudske osobe kao slike Božje, bratstva među ljudima. Ono podrazumijeva i pristup obrazovanju, zdravstvenoj skrbi, pravu na rad, zaštiti okoliša – svim onim dobrima koja su temeljna za dostojanstven život svake osobe i zajednice – istaknuo je đakovačko-osječki nadbiskup metropolit mons. dr. Đuro Hranić, veliki kancelar KBF-a, u utorak navečer na svečanoj akademiji.
U nazočnosti visokih predstavnika Crkve, državnih tijela i akademske zajednice, nadbiskup Hranić izrekao je tu znakovitu poruku u sklopu izlaganja pod naslovom “Svjetla evanđeoske mudrosti u službi općeg dobra”, čime je sažeo i smisao jubileja te zadaću KBF-a u Đakovu.
Rektor Sveučilišta J. J. Strossmayera prof. dr. sc. Vlado Guberac tom je prilikom istaknuo kako je đakovački KBF jedan od 14 fakulteta u sastavu Sveučilišta te dao važan doprinos razvoju humanističkih znanosti, osobito filozofije i teologije. U znak priznanja, rektor je uručio povelju dekanu KBF-a izv. prof. dr. sc. Ivici Pažinu.
Čestitke povodom jubileja uputili su i predstavnici Ministarstva znanosti i obrazovanja, Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka i Grada Đakova, među kojima su bili Dijana Mandić, Josip Miletić, Tihomir Florijančić i Marin Mandarić. Gradonačelnik Mandarić istaknuo je kako je KBF u Đakovu mjesto obrazovanja, dijaloga i intelektualne misli.
Dekan Pažin u svom je govoru podsjetio na riječi prvog velikog kancelara KBF-a, mons. Marina Srakića, izrečene na prvoj svečanoj sjednici Fakultetskog vijeća 2005. godine:
“Fakultet se neće zatvoriti u zidine studija i pustiti svijetu da ide svojim putem, nego će se kao noćni čuvar propeti na putu vjere, koristeći sredstva znanosti da u svjetlu vjere na vrijeme i učinkovito svima pomogne sresti se s istinom koja prosvjetljuje i spašava čovjeka i njegovu povijest ovdje i sada.”
Tijekom akademije održan je i prigodan umjetnički program, a obilježavanje jubileja KBF-a nastavlja se znanstvenim kolokvijem pod naslovom “Jedinstvo između znanosti i svetosti (Veritatis gaudium, br. 4)”, danas u 9 sati, u Središnjoj nadbiskupijskoj i fakultetskoj knjižnici.
Grad Đakovo: Službeno priopćenje za javnost
Foto: Grad Đakovo