Županica Nataša Tramišak održala je jučer (14. srpnja 2025. godine) sastanak s predsjednikom Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak Hrvojem Čuvalom te članovima Uprave HBOR-a Josipom Pavkovićem i Alanom Herjavcem. Uz njih na sastanku je bio Boris Čagalj, direktor Područnog ureda HBOR-a za Slavoniju i Baranju, tajnik Županije Ivan Hampovčan i pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović.
Županica je istaknula kako je Hrvatska banka za obnovu i razvitak osnovana s ciljem razvoja hrvatskog gospodarstva, ali i ulaganja u razvojne, javne projekte koji utječu na sam razvoj gospodarstva i gospodarsku infrastrukturu. – Osječko-baranjska županija od 2018. godine u intenzivnoj je suradnji s HBOR-om, a zajednička kreditna linija koju smo tada pokrenuli omogućila je već tada našim malim i srednjim poduzetnicima dolazak do kreditnih linija sa 0 % kamatnom stopom. Podsjetit ću da i dalje imamo otvorene javne pozive za sve mlade, žene poduzetnice, ali i za one mikrosubjekte, pa čak i za subjekte koji ulažu značajnije u osnovna sredstva, u materijalnu i nematerijalnu imovinu, kako bi oni putem tih javnih poziva došli upravo do ove povoljne kamatne stope – rekla je županica Tramišak.
Naglasila je da je kroz instrumente koje je u suradnji s HBOR-om razvila Osječko-baranjska županija, ugovoreno ukupno 96 različitih kreditnih linija za poduzetnike s područja županije. – Vjerujemo da je to značajno olakšalo njihova investicijska ulaganja. Ono što svakako posebno želim istaknuti i naglasiti, je da gospodarstvo Osječko-baranjske županije iz godine u godinu zaista raste. Danas imamo stabilno poslovno okruženje, govorimo o više od 14.000 subjekata malog gospodarstva, od čega se najviše ponosimo rastom naših obrtnika, kojih je u ovom trenutku 7.264 i oko 6800 poduzetnika. To su zaista brojke koje iz godine u godinu postaju sve veće. To prati, naravno, i porast samih zaposlenih, tako da u ovom trenutku imamo blizu 98.000 zaposlenih na našem području. Dalje ćemo, naravno, nastaviti i pratiti i razvijati i nove instrumente kako bi i našim mladima koji krenu u poduzetničke vode, poduzetnicima početnicima, ženama u poduzetništvu olakšali pokretanje njihovih poslovnih ideja – zaključila je Tramišak. Dodala je kako će se buduća suradnja temeljiti na razvoju i mogućnostima sufinanciranja strateških projekata Osječko-baranjske županije – dogradnje i rekonstrukcije osnovnih škola za potrebe jednosmjenske nastave te izgradnje obiteljskih kuća za priuštivo stanovanje. – Poznato je da planiramo 19 škola rekonstruirati i dograditi, da su to velika i značajna ulaganja koje je Osječko-baranjska županija pokrenula. U ovom trenutku imamo 5 škola za koje smo dobili odluke o financiranju, a ukupno govorimo o iznosima ulaganja, za svih 19 škola, od 67 milijuna eura. To je svakako jako velik i značajan financijski dio za Osječko-baranjsku županiju. Uz veliko sufinanciranje iz sredstava Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, ipak ostaje značajan dio koji mora uložiti sama Županija. Dodatno, razgovarali smo i u stambenoj politici, započeli smo s pripremama za izgradnju obiteljskih kuća i višestambenih zgrada, ali s naglaskom na obiteljske kuće u našim selima, u našim općinama, gdje želimo ostvariti suradnju i sa jedinicama lokalne samouprave kako bi mogli izgraditi što više stambenih jedinica – rekla je županica.
Predsjednik Uprave HBOR-a Hrvoje Čuvalo zahvalio se županici na prijemu istaknuvši kako je upravo Osječko-baranjska županija prva institucija u Republici Hrvatskoj koja je omogućila poduzetnicima kredite s kamatom od 0%. – Na današnjem smo se sastanku dotaknuli dviju glavnih tema, prvo razvojnih infrastrukturnih projekata u Osječko baranjskoj županiji, a drugo projekata privatnih poduzetnika, odnosno nastavka županijskog subvencioniranja investicijskih kredita koje HBOR odobrava, prije svega malim i srednjim poduzetnicima na prostoru Osječko-baranjske županije. Suradnja HBOR-a i OBŽ je odlična. S Osječko-baranjskom županijom, HBOR je potpisao te 2018. godine prvi sporazum o subvencioniranju kamatnih stopa za mlade poduzetnike, žene poduzetnice i poduzetnike početnike, čime je OBŽ probila led i pokazala smjer ostalim županijama u Hrvatskoj koje su poslije slijedile njezin primjer. Mi u prosjeku godišnje ovdje podržimo približno oko 150 projekata veličine prosječno oko pedesetak milijuna eura i uglavnom su to projekti iz malog i srednjeg poduzetništva. Dakle, velika većina odobrenih kredita, naših ili gotovo 90 % je usmjereno baš za privatne poduzetnike, i to one male i srednje, i to ne bilo kakve. U pravilu su to mladi, žene i početnici, dakle oni posebni ciljani segmenti, što je zapravo i uloga razvojne banke u poticanju baš tih segmenata.
Osječko-baranjska županija: Službeno priopćenje za javnost
Foto: Osječko-baranjska županija