U spomen na Luku Botića (Split 1830.- Đakovo 1863.), ali i na veze između dalmatinskih i slavonskih književnih krugova, pokrenuti su prije 15 godina Dani Luke Botića, s prigodnim programom u kojem se kombiniraju književni programi, stručna izlaganja, likovne izložbe i glazbeni sadržaji. Ove godine priređuje se četrnaest različitih programa s više od pedesetak sudionika. 

Organizator manifestacije je Đakovački kulturni krug, organizator kaštelanskog programa Udruga za revitalizaciju sela Opor-Botići Kaštela, a suorganizatori pojedinih događanja su Društvo hrvatskih književnika Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski,  Srednja strukovna škola Antuna Horvata Đakovo, Brodski kulturni krug, Panonski institut Pinkovac (Austrija), Rock klub King Đakovo, Spomen-muzej biskupa Strossmayera Đakovo i Croatica nonprofit kft. Budimpešta.

Pokrovitelji manifestacije su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Osječko-baranjska županija i Grad Đakovo

Specifičnost manifestacije je ta da se odvija u dvije udaljene županije i nekoliko gradova i manjih mjesta. Ove godine manifestacija započinje 19. kolovoza 2024. u rodnom Botićevom Splitu, kod spomenika Luke Botića, gdje će se položiti vijenac i govoriti Botićevi stihovi posvećeni Splitu i Dalmaciji. Program se nastavlja u Kaštel Lukšiću, u Dvorcu Vitturi u kojem je središnji program posvećen književnosti i jezičnoj baštini gradišćanskih Hrvata te prisjećanju na petnaest dosadašnjih izdanja ove manifestacije.  

Najbogatiji programski dio održava se kao i svake godine u Đakovu. Započinje u Rock klubu King izvođenjem poznate Botićeve pjesme Tri muke bjeguncima te prisjećanjem na 15 dosadašnjih izdanja Dana Luke Botića.  

Slijedi predstavljanje novih knjiga objavljenih u slavonsko-baranjsko-srijemskom kulturnom prostor u prvom dijelu 2024. godine: NIKOLA TORDINAC: Narodne popijevke, bećarci i poskočnice iz Slavonije i Srijema; iz rukopisne ostavštine, IX. knjiga Sabranih djela Nikole Tordinca (Đakovo, 2024); Ivan Stipić: Ivana Brlić Mažuranić u svjetlu kritike svoga vremena prigodom 150. obljetnice rođenja (Osijek/ Slavonski Brod, 2024); Mirko Ćurić: Kako napisati roman prema uputama velikih romanopisaca (Đakovo, 2024); Darija Mataić Agičić: Knjige i lica (Đakovo/Slavonski Brod, 2024).  

Središnji program prve večeri su pjesničke posvete Luki Botiću uz sudjelovanje dvadesetak pjesnika i pjesnikinja iz Slavonije. Nazočna publika izabrat će troje najboljih koji će primiti priznanja 15. dana Luke Botića za najbolje pjesme. 

Na smrtni dan Luke Botića, 22. kolovoza 2024. Na Gradskom groblju u Đakovu, s početkom u 10 sati, održat će se prigodni program Sjaj nam sunce domovini slatkoj – 161 godina od smrti Luke Botića (22. kolovoza 1863.-22. kolovoza 2024.). Položit će se vijenci na grobnicu Luke Botića uz prigodno govorenje Botićevih stihova. 

Program će se nastaviti u Spomen-muzeju biskupa Strossmayera u 11 sati gdje će najprije Timea Šakan Škrlin, ravnateljica nakladničke kuće Croatica iz Budimpešte, predstaviti nova izdanja, a središnji događaj je svakako otvaranje izložbe fotografija kiparskih radova VATROSLAVA DONEGENIJA, prigodom 125 godina od smrti (1899.-2024.) pod nazivom Strossmayerov kipar. Izložbu priređujemo u okviru 15. Dana Luke Botića, manifestacije koja se prisjeća još jednog umjetnika, koji je s obala Jadrana, iz Rijeke, pristigao u Slavoniju, u Đakovu, i tu pod utjecajem biskupa Strossmayera, stvorio zapažen opus, poglavito u Strossmayerovoj katedrali. 

Završnica 15. dana Luke Botića održat će se u Trnavi kod Đakova, u Agroturističkom praktikumu i vinogradu Srednje strukovne škole Antuna Horvata. Predstavit će se projekti Srednje strukovne škole Antuna Horvata: Virtualna šetnja Agroturističkim praktikumom i vinogradom u Trnavi; projekt Arheolozi Jučerašnjeg svijeta i na koncu prigodno kušanje Torte Donegani, nastale u čast kiparu Vatroslavu Doneganiju, koja je postala i jedan gastronomsko-kulturni suvenir Đakova.

Izvor|Foto: Đakovački kulturni krug