Đakovačka košarkaška bajka nastavila se i u drugom kolu Prve košarkaške lige, u kojemu su nakon uzbudljive završnice pobijedili ekipu Jazina rezultatom 86:85.

PRVA KOŠARKAŠKA LIGA, 2. KOLO

86:85

(22:14; 21:28; 22:21; 21:22)

Đakovo – Nastavno sportska dvorana Đakovo. Gledatelja: 600. Suci: Krešimir Katić (Slavonski Brod), Josip Mikulić (Osijek) i Pavle Kukić (Požega).

ĐAKOVO: Vladović 16, Kelava, Miličević, Češkić 13, Hajduković 2, Car, Čupić 2, Matej Karlović 25, Mikulić, Marko Karlović 10, Hrkač 18. Trener: Davor Lončarić.

JAZINE ARBANASI: Sarajlija 19, Gulam 9, Peraica 7, Škara, Franov, Šoba, Petković, Kaštropil 10, Banić 19, Bungei 15, Španja 6. Trener: Luka Bujas.

Zadarski trener Luka Bujas nije bježao od uloge favorita njegove momčadi, ali na kraju je morao priznati da su ga Đakovčani iznenadili i zasluženo došli do pobjede. Njegova izjava na kraju utakmice velika je pohvala na račun đakovačke košarke. „Nakon lošega otvaranja utakmice i vodstva Đakova 16:1 nismo mogli ništa drugo niti očekivati. Moji igrači nisu u utakmicu ušli agresivno, a znali smo da su domaćini najopasniji iz vanjskoga šuta. Tijekom utakmice energetski smo se potrošili da bismo uhvatili priključak i uspjeli smo ući u neizvjesnu završnicu. Međutim, Đakovčani su danas bili borbeniji i srčaniji, nisam dugo vidio momčad koja gine za svaku loptu, za svaki šut i skok. Zabili su doista puno toga, a takve šuteve mogu zabiti sami igrači koji su 300 posto u utakmici, a oni su to večeras bili. Đakovčani su najugodnije iznenađenje i vjerujem da će svima biti neugodan i tvrd orah. Moram pohvaliti i atmosferu u publici jer mi u Zadru igramo pred praznim tribinama, a da imamo ovakvu atmosferu, ne znam tko bi nas pobijedio. Đakovačka košarkaška priča i atmosfera je ono što je potrebno hrvatskoj košarci. Đakovčanima želim svu sreću u nastavku prvenstva i vjerujte navijat ću za njih jer su večeras pokazali da se košarka igra srcem, zaključio je zadarski trener.

Da neka momčad može dva puta odigrati odličnu utakmicu potvrdili su Đakovčani utakmicom protiv favoriziranih Zadrana. Đakovački su furiozno ušli u utakmicu i već u drugoj minuti, pri rezultatu 8:0 (trica i dvica Hrkača, trica Mateja Karlovića), primorali gostujućega trenera Bujasa na minutu odmora. Međutim, niti to nije pomoglo jer su Đakovčani u petoj minuti vodili s nevjerojatnih 16:1. Gosti su prvi koš postigli u šestoj minuti iz slobodnoga bacanja (Bungei). Ipak, u završnici prve četvrtine Zadrani su uhvatili priključak ponajprije zahvaljujući jedinome raspoloženome igraču Bungeiju.

U drugoj četvrtini gosti su se energetski puno trošili kako bi stigli do egala, a to im je uspjelo u 17. minuti kada su došli do minus 4 (28:32). Đakovački trenerski dvojac Lončarić – Duvnjak u igru su poslali Hajdukovića umjesto Vladovića, a Češkića je zamijenio Mikulić. Nešto sporiju đakovačku igru iskoristili su gosti koji serijom koševa Sarajlije i Banića smanjuju rezultat i na odmor otišli s minus 1 (43:42). Đakovčani su svoju igru opet zasnivali na šutu za tri poena (u prvih 20 minuta 7/16 – 43,8 posto), a najraspoloženiji domaći strijelci bili su Matej Karlović s 13, Antun Hrkač s 11 i Kristijan Vladović s devet poena. U zadarskim redovima Bungei i Sarajlija po 11 poena.

Đakovčani kao u transu

Treća četvrtina protekla je u izjednačenoj igri, a gosti su prvi puta došli u vodstvo u 25. minuti pri rezultatu 51:50. U 27. minuti Sarajlija pogađa tricu za drugo zadarsko vodstvo (61:60), ali Matej Karlović u sljedećem napadu tricom vraća vodstvo na đakovačku stranu. Treća četvrtina završila je domaćim vodstvom 65:63. I posljednja četvrtina protekla je u izjednačenoj igri. Gosti su pokušavali igrom preko centra Franka Kaštropila, ali je đakovačka obrana uspješno markirala 214 visokoga centra. Zadrani su potrošili puno energije kako bi preokrenuli rezultat, i činilo se da će im to uspjeti jer su u 34. minuti poveli 73:69. Ali, Đakovčani igraju kao u transu, za njih nema izgubljene lopte, publika se digla na noge, i to je ponijelo đakovačke igrače da u završnici dođu do pobjede.

Čupić sa zvukom sirene srušio Zadrane

U završnici utakmice odigravala se prava košarkaška drama. Minutu i deset sekundi prije kraja utakmice Zadrani su vodili 81:79, a tada Antun Hrkač postiže tricu za đakovačko vodstvo 82:81. Gulam zabija samo jedno slobodno bacanje za 82:82, a 30 sekundi prije kraja Marko Karlović ulazi pod koš i dovodi svoju momčad u vodstvom 84:82.  samo19 sekundi prije kraja utakmice Emilio Banić pogađa tricu za zadarsko vodstvo 85:84. Nakon domaće minute odmora, samo 12 sekundi prije kraja Đakovčani kreću u posljednji napad. Dvije sekunde prije isteka Hrkač šutira na koš, lopta se odbija do Čupića koji sa zvukom sirene iz odbojke pogađa koš za veliko slavlje đakovačkih košarkaša.

Najbolji strijelac utakmice Matej Karlović ( 25 poena, 9 skokova, 2 asistencije), Antun Hrkač (18 poena, 7 skokova i 3 asistencije)  te Kristijan Vladović (16 poena, 4 skoka i  asistencija). Kod gostiju Mirza Sarajlija (19 poena, 4 skoka, 7 asistencija) i Preston Bungei s double-double učinkom (19 poena, 14 skokova).

Lončarić: Odlično otvaranje i trica ključ su našega uspjeha

Drugu pobjedu svoje momčadi komentirao je Davor Lončarić, trener Đakova: „U pripremi utakmice tražili smo načine kako protiv renomiranih protivnika ostati što duže u egalu. Razmišljali smo kako zaustaviti zadarsku visoku centarsku liniju, i u tome smo uspjeli. Odlično smo otvorili utakmicu i to nam je dalo dodatno samopouzdanje. Opet smo šuterski bili na visini jer smo imali 43 posto šuta tri poena. U neizvjesnoj završnici sreća nam se osmjehnula jer smo sa zvukom sirene došli do pobjede Mislim da je publika vidjela odličnu košarkašku predstavu za koju su svakako zaslužni i naši gosti. Hvala publici jer su nas nosili do druge pobjede.