Hrvatski sabor je 17. veljače 2017. godine odlučio kako će se zadnju srijedu u veljači obilježavati Dan ružičastih majica odnosno Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Kako piše Hrvatski zavod za javno zdravstvo, sve je počelo u Kanadi kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi samo zato što je na sebi imao ružičastu majicu kao potporu teško bolesnoj majci.

Što je vršnjačko nasilje?

Na stranici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, vršnjačko nasilje definiraju kao isticanje moći agresijom. Radi se o negativnoj verbalnoj ili tjelesnoj akciji koja ima neprijateljske namjere, uznemiruje žrtvu, ponavlja se tijekom vremena, a zasniva se na nesrazmjeru moći. Prema Istraživanju o zdravstvenom ponašanju učenika, koje je provedeno 2014. godine, 8% dječaka i 5% djevojčica u dobi od 11 godina, 11% dječaka i 8% djevojčica u dobi od 13 godina te 7% dječaka i 8% djevojčica u dobi od 15 godina izjavilo je da su bili zlostavljani najmanje dvaput unazad nekoliko mjeseci.

Nasilje među mladima postao je veliki problem u većini zemalja. Kako piše na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, fizička borba je najčešća manifestacija međusobnog nasilja povezanog s namjernim ozljeđivanjem, što često zahtijeva i liječničku pomoć i hospitalizaciju. Vrlo je važno na vrijeme prepoznati vršnjačko nasilje te pružiti podršku djeci koja ga trpe. Osim njima, pomoć je potrebna i djeci koja su sklona nasilnom ponašanju kako bi se uspostavio učinkovit sustav zaštite prava i dobrobiti svakog djeteta.

Maja Sajko
Foto: VANIA BARBARA, via Wikimedia Commons