Frizerski salon Kaja, smješten u Splitskoj ulici, jedno je od kultnih mjesta u gradu te dobro poznat brojnim stanovnicima Đakova i okolice. Otvoren je 29. lipnja 1971. godine te obilježava 50 godina od svoga otvaranja.
Otvorenje salona kao ostvarenje snova
U gradu i okolici danas radi mnoštvo frizerskih salona koji svojim klijentima nude razne asortimane usluga. Situacija nije bila takva 1971. godine, kada se za otvaranje frizerskog salona odlučila Kaja Šarčević. Tada je u gradu postojalo sedam frizerskih salona te se i ona odlučila upustiti u otvaranje jednoga.
Još kao dijete željela je postati frizerka, a snove ostvaruje upisivanjem frizerske škole u Osijeku. Nakon završetka školovanja izučila je zanat, postala obrtnik te počela samostalno voditi salon.
Tada počinje njezina avantura u frizerskom salonu Kaja, koja traje već pet desetljeća.
Njezin rad vrlo brzo je prepoznat, postaje članica sekcije frizera grada Zagreba, dugo godina je bila predsjednica sekcije frizera grada Đakova, članica Ceha Osječko-baranjske županije i članica komisije za majstorske ispite.
O njezinom radu najbolje svjedoči podatak kako je od otvorenja frizerske škole u Đakovu kroz frizerski salon Kaja prošlo blizu 200 učenika na praksi, a prve godine bilo ih je čak 12.
Danas frizerski salon vodi kći Tea
Osim što se Kaji Šarčević ostvario san o otvaranju frizerskog salona, kasnije joj se ostvario još jedan san, a to je da salon jednog dana preuzme njezina kći Tea. Danas je Tea voditeljica salona i šefica svojoj majci.
„Nakon što duže vrijeme nisam našla posao u struci, u trenutcima očaja dajem šansu frizerskoj struci. Ispostavilo se da mi dobro ide. Svakodnevno učim i postupno ulazim ozbiljno u posao. Sada mi je jasno da mi je to jedna od najboljih životnih odluka“, kaže Tea o svom ulasku u frizerski svijet.
Rad s majkom, koja je još uvijek aktivna u salonu i radit će dokle god joj to zdravlje bude dopuštalo, smatra izrazito zanimljivim, a generacijski jaz premoste međusobnim uvažavanjem i slušanjem što dovodi do odličnih frizura.
Rad u frizerskom salonu prije 50 godina teško je usporediv s današnjim
Majka i kćer danas rade zajedno u salonu uz sve blagodati moderne tehnologije, ali nije tako bilo od samih početaka. 50 godina dugo je razdoblje u kojemu su se dogodile brojne promjene na području tehnologije, ali i same struke, mijenjanjem trendova te pojavom i nestajanjem pojedinih frizura:
„Evo, samo kao primjer, na samom početku nije imala niti vode u salonu, tako da su morali na obližnji bunar po vodu i zagrijavati je za pranje. Uvjeti su tada bili potpuno drugačiji, a ja se danas ljutim kad nestane struje ili vode na sat vremena.
Žene su bojile kosu u najčešće tri nijanse (crna, tamnosmeđa i crvena, plavuše još nisu bile popularne). Pramenovi su se izvlačili na „kapu“. Za frizerke se uvijek znalo da ne smiju sjesti, moraju stajati cijeli dan na nogama, što je meni danas smiješno, postoje frizerske stolice koje olakšavaju posao i svoje učenike nikad ne bih tjerala na cjelodnevno stajanje.“, rekla nam je Tea.
Bilo je uspona i padova, ali uvijek je pobjeđivala ljubav prema poslu
Dodala je kako je kroz godine u poslu bilo uspona i padova, ali uvijek je pobjeđivala ljubav prema poslu, a njezina majka Kaja svoj posao voli i živi. Dokaz tome njezina je još uvijek izražena želja za učenjem i usavršavanjem. Zadnjih 20 godina provodi na istraživanju tradicijskih frizura Hrvatske i sudjeluje u stvaranju knjiga i udžbenika za srednju školu.
Igor Kretonić
Foto: Moje Đakovo