U derbiju sedmog kola Treće HNL istok Đakovčani su na Pazarištu dočekali vrlo kvalitetnu momčad Vukovara 1991 te upisali minimalnu, ali posve zasluženu pobjedu od 1-0 koja ih je postavila na lidersku poziciju trećeligaške karavane.

Bio je to dvoboj momčadi koje su se susrele i u pripremom susretu neposredno pred početak nove sezone. Tada su Vukovarci izgledali puno bolje, ali… – pripremne utakmice su jedno, a prvenstvene su te u kojima se prikuplja i zbraja bodovna bilanca.

Bila je to posve otvorena utakmica s obje strane. Gosti su prvi zaprijetili i to najprije u 4. minuti kada se u izglednoj prilici našao Lugo Paz, a zatim i sedam minuta kasnije kada je opasnim ubačajem zaprijetio i Gonzales Ruiz, no u obje situacije izvrsno je reagirao pauk đakovačke mreže Stipe Nevistić.

Samo minutu kasnije na scenu stupa Mihael Pongračić, koji je preciznim udarcem s ruba šesnaesterca pogodio donji desni kut za vodstvo Crveno-plavih. Nakon ranog vodstva Pongračić je u još nekoliko situacija stvarao ogromne probleme obrani Vukovara 1991 i time samo dokazao da je trenutno u najboljoj formi od povratka u redove đakovačkog trećeligaša.

Prijetili su i gosti, svakako treba izdvojiti pokušaje Džalte u 31. minuti, zatim Mrkonjića, košarkaškim žargonom – “s poludistance”, te najopasnije u samoj završnici prvoga dijela preko Kolumbijca Paza, ali u sve tri situacije Nevistić je bio koncentriran i sačuvao je svoju mrežu netaknutom pa se na odmor otišlo s minimalnom prednošću domaće momčadi.

Svjestan ogroman uloga i pozitivnog rezultata, Bušić je mudro prepustio terensku inicijativu gostima vrebajući kontranapad kojim bi vrlo vjerojatno prelomio tijek susreta. S druge strane, napadi Vukovaraca nisu bili toliko ubojiti zahvaljujući ponajviše stupovima obrane Boškoviću i Klemenu koji su maestralno odrađivali zadaće u zadnjoj liniji.

“Točku na i” domaćini su mogli staviti petnaestak minuta prije kraja preko Dogana koji je krenuo u kontru, zatim i tukao s ruba šesnaesterca, ali je lopta umjesto u mreži, odsjela na gredi. Prigodu za 2-0 imao je i Dino Burazin u samoj završnici susreta, ali je tukao preko gola.

Đakovčani su tako ostvarili novu pobjedu, treću u nizu i petu ukupno nakon sedam odigranih kola. Malo tko je to mogao predvidjeti, naravno, osim njih samih.

Bušićeva momčad definitivno ima glavu i rep. Uz sinergiju “čelništvo kluba – stručni stožer – momčad” sve je moguće. Možda je upravo to nedostajalo dugi niz godina za ovakav rezultat budući da se liderska pozicija na prvenstvenoj ljestvici ne pamti još od zlatnih vremena Croatije i Đakova, ali upravo to je ono što je bilo neophodno za ovakav iskorak.

Stvara li se tako dodatan teret igračima nakon ovakvog ulaska u sezonu? Apsolutno – ne. Na njima je dati sve od sebe, budi jedan uz drugoga, igrati iz kola u kolo najbolje što umiju, a statistika će u konačnici pokazati gdje će ih to odvesti.

Ovako, HNK Đakovo Croatia je trenutno na prvom mjestu Treće HNL istok, a za očuvanje liderske pozicije borit će se u idućem kolu na igralištu Korea u Jelisavcu protiv tamošnjeg Vihora.

Treća HNL istok, 7. kolo: HNK Đakovo Croatia – NK Vukovar 1991 1-0 (Pongračić 12’)