Jučer je u dvorani Aula magna Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, u skladu s epidemiološkim mjerama, održana 31. sjednica Skupštine Osječko-baranjske županije.

Sjednica je započela aktualnim satom na kojem je župan Ivan Anušić odgovorio na vijećnička pitanja. Ivica Šimundić pitao je u kojoj je fazi projekt KBC-a Osijek na što je župan odgovorio kako je u tijeku odabir pružatelja usluge za izradu studije izvedivosti, završava se postupak nabave velike vrijednosti te se u isto vrijeme rješava i darivanje zemljišta. Tijekom sljedećih godinu dana u planu nam je imati pripremljenu dokumentaciju kako bi tijekom 2022. godine mogli započeti s izgradnjom novog Kliničkog bolničkog centra u Osijeku. Za dokumentaciju je osigurano 35 milijuna kuna.

Vijećnika Marka Bogatića zanimalo je hoće li se raditi i druga faza izgradnje obilaznice oko Belog Manastira te na koji su način pripremljene gospodarske mjere koje je Županija nedavno predstavila.

  • Započela je prva faza radova, prije nekoliko dana smo prisustvovali potpisivanju ugovora s izvođačem radova. Svakako ću podržati i nastavak izgradnje kao i sve infrastrukturne projekte od vitalne važnosti za razvoj županije – rekao je Anušić te dodao da je za pomoć gospodarstvu uslijed pandemije koronavirusom osigurano dodatnih 5 milijuna kuna te je za OPG-ove u turizmu izdvojeno dodatnih 1.7 milijuna kuna jer oni nisu bili obuhvaćeni mjerama Vlade RH.

Na pitanje vijećnice Marije Čačić o aplikaciji otvoreni proračun župan je odgovorio kako je Županija ponovo dobila najvišu ocjenu transparentnosti proračuna te da će ubuduće, u skladu sa Zakonom o zaštiti osobnih podataka nastojati osigurati informacije o proračunu i putem mobilne aplikacije.

O gospodarenju prirodnim resursima govorio je vijećnik Željko Macanić, a župan je podsjetio kako je upravo iz Osječko-baranjske županije krenula inicijativa za vađenje pijeska i šljunka iz rijeke Drave kako bi se očistilo riječno korito, osigurala plovnost, a domaćim pijeskom potaknula gospodarska aktivnost. Prirodni resursi su ključ razvoja Slavonije i Baranje u gospodarskom, poljoprivrednom i turističkom smislu i naš veliki potencijal, zaključio je župan Anušić.

Vijećnik Nedeljko Bosanac zatražio je od župana informaciju vezanu uz dogovor Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije da financijski pomognu HNK Osijek koji uslijed korona krize ima smanjene prihode. Dogovor je bio, rekao je Bosanac, da i Grad i Županija s 5% sufinanciraju plaće djelatnika, no Grad Osijek je odustao od toga.

  • I Grad Osijek i Osječko-baranjska županija kao osnivači Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku postigli su dogovor oko pomoći Kazalištu prilikom isplate plaća zaposlenicima. Osječko-baranjska županija održat će svoju riječ, a zašto je Grad Osijek odlučio uskratiti dogovoreni iznos pomoći, informacija je koju mora dati Grad Osijek. Mi ćemo u skladu s dogovorenim, svoj dio svakako isplatiti HNK, a Grad Osijek će nadam se, svoju odluku o povlačenju objasniti Gradskom vijeću i na kraju zaposlenicima HNK – rekao je župan Anušić.

Nakon vijećničkih pitanja, županijska je skupština usvojila preostalih 27 točaka dnevnog reda među kojima je bio i Prijedlog Zaključka o prihvaćanju Prijedloga Ugovora o suradnji na provedbi projekta dogradnje nastavno športske dvorane Osnovne škole Miroslava Krleže u Čepinu.

Najzanimljivija točka bila je ona o izmjenama i dopunama Proračuna Osječko-baranjske županije kojim su osigurana sredstva za pomoć mikro poduzetnicima, obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima u sektoru primarne poljoprivredne proizvodnje i sektoru prerade i stavljanja na tržište poljoprivrednih proizvoda, kao i obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima koji pružaju uslugu smještaja s ciljem ublažavanja posljedica uslijed epidemije COVID-19.

Kao posljedica epidemije koronavirusa, i prihodi od poreza na dohodak u Osječko-baranjskoj županiji smanjeni su za 13,8 milijuna kuna. Proračun Osječko-baranjske županije za 2020. godinu, bio je najveći do sada i iznosio je 1,56 milijardi kuna, što je 65 % više od Proračuna u 2019. Razlog je, uz brojne investicije, bilo i evidencijsko uključivanje u Proračun sredstava za plaće zaposlenih u osnovnim i srednjim školama, kao i spajanje ureda državne uprave sa županijom. S obzirom na pojavu epidemije, bilo je nužno učiniti rebalans Proračuna, a vijećnici su novi Proračun prihvatili na današnjoj sjednici.

Osječko-baranjska županija: službeno izvješće za javnost