Uz sve brži razvoj tehnologije i sveprisutnost interneta, starije osobe često se nalaze u izazovnoj situaciji kada je riječ o korištenju novih medija i digitalnih alata. Prepoznavši potrebu svojih korisnika treće životne dobi, ali i drugih članova lokalne zajednice, Udruga „Amadea“ održala je niz edukativnih predavanja i interaktivnih radionica kroz projekt Medijski kompas koji je sufinancirao Grad Đakovo.

Cilj programa bio je omogućiti starijim osobama stjecanje osnovnih znanja i vještina potrebnih za sigurno i efikasno služenje internetom, društvenim mrežama i komunikacijskim tehnologijama, a osobit je naglasak bio na kritičkom pristupu i analiziranju  medijskih sadržaja.

Tijekom provedbe aktivnosti korisnike se upoznavalo s vrstama medija, društvenim mrežama, mamilicama u medijskim vijestima, zaštitom privatnosti na internetu, kako prepoznati lažne vijesti i lažne oglase te koji je utjecaj i uloga influencera. Kroz interaktivne radionice i predavanja korisnici su učili i o korištenju alata umjetne inteligencije u medijima te su im prikazani videozapisi izrađeni pomoću UI kako bi se podigla razina svijesti o važnosti kritičkog pristupa medijskom sadržaju.

Održane su i radionice kreiranja medijskog sadržaja i interaktivne radionice uz korištenje suvremenih tehnologija kako bi se starije osobe osnažilo za aktivno participiranje u svijetu digitalnih medija te potaknulo kreativno izražavanje. Ovakav pristup pridonosi i smanjenju straha od nepoznatog što je osobito karakteristično za ovu ranjivu skupinu.

Pozitivni odjeci ovog projekta pokazatelj su važnosti i potrebe medijskog opismenjavanja kao dio odgoja za sve uzraste, a osobito za one najranjivije.

Izvor|Foto: Udruga za psiho-socijalne potrebe “Amadea”