Za novog predsjednika izabran je Marinko Zirdum, dok je dužnost tajnika ostala u rukama Mije Kolića. Napokon su čelnici kluba uspjeli mobilizirati sve snage i zacrtati planove sa stabilnijom perspektivom, kako u organizacijskom, tako i u rezultatskom smislu. Inače, Đakovčanima su pristigle samo dvije prinove: Zvonimir Gašpić vratio se iz vrpoljačke Sloge, a pristupio je vratar Šćepo Vujinović (po potrebi i igrač) iz gadske Croatije. S odsluženja vojnog roka vratio  se „tobdžija“ Antun Francem, ali na odsluženje odlazi Stjepan Grgović. Na mjestu trenera ostao je Miroslav Petrović koji je iz proteklog prvenstva izvukao prave pouke i zacrtao oštar „kurs“ za prvenstvo koje slijedi. „S 20 igrača vježbat će se pet puta tjedno“, rekao je trener Miroslav Petrović „Bili“.

Potvrda visokih mogućnosti stigla je već nakon prvog kola u kojem su Đakovčani zabilježili visoku pobjedu nad Slatinom 6:0. Mrežu Slatinčana načeo je, u 13. minuti, brzonogi Josip Kovačić. Junak utakmice Franjo Žeželj upisao se u strijelce četiri puta, a „golijadu“ je dovršio Zetović u 87. minuti. Neugodno iznenađenje priredili su nogometaši Jedinstva domaćinu Sremcu i time prekinuli tradiciju poraza u Bogdanovcima. Prvo poluvrijeme proteklo je u ravnopravnoj igri bez pogodaka. Nastavak igre donio je terensku inicijativu Sremca, dok su gosti brzim kontrama pokušavali doći do pogotka. U 64. minuti Zvonko Gašpić je odlično izveo slobodan udarac za 1:0, a deset minuta kasnije Josip Kovačić je solo prodorom povećao vodstvo. U 90. minuti susreta domaćini nisu iskoristili najstrožu kaznu. Zahuktali stroj Jedinstva nisu uspjeli zaustaviti, u drugoj domaćoj utakmici, ni borovski nogometaši. Nakon ubačaja Josipa Kovačića iz Kuta, mrežu Sloge, u 15. minuti, glavom je zatresao Žeželj. Na 2:0, do kraja prvog dijela, povisila je „brza ptica“ Gavran iz kontranapada. U nastavku su domaćini pogocima Josipa Kovačića i Živkovića došli do uvjerljive pobjede 4:0. Četvrtu uzastopnu, glatku pobjedu 3:0, Đakovčani su ostvarili u Osijeku protiv domaćeg Metalca. Već u 8. minuti Josip Kovačić spretno je iskoristio dubinsku loptu i iz trka smireno svladao nemoćnog domaćeg vratara. U četvrtoj minuti drugoga poluvremena, nakon slobodnog udarca Vidakovića, u gužvi se najbolje snašao veteran Žeželj koji je povećao prednost. Tek što je ušao u igru umjesto Gavrana, u listu strijelaca upisao se Gašpić pogodivši lijevom nogom u sami kut.

Ove jeseni najveći otpor nogometašima Jedinstva i to u Đakovu, pred tisuću gledatelja, pružila je osječka Olimpija. Pred sam kraj poluvremena gosti su mogli i povesti, no nisu iskoristili odličnu priliku. U nastavku su domaćini krenuli s Vidakovićem i Gavranom koji su zamijenili neumorne radilice Živkovića i Francema. To je bio odlučujući trenutak za tijek utakmice. Iako su domaćini stvorili više izglednih prilika, jedini pogodak pao je sasvim neočekivano. Nakon što je vratar Olimpije već imao loptu u svojim rukama, iznenada ju je ispustio, pritrčao je mladi, opasni ljevokrilni napadač Željko Kovačić koji poklon koristi i loptu šalje u praznu mrežu. Posebna zanimljivost je da su Đakovčani nakon pet kola, čak 16 puta zatresli protivničku mrežu, dok čuvar mreže Franjo Verhas nije kapitulirao punih 450 minuta. Pobjedničku seriju đakovačkih nogometaša u šestom kolu zaustavila je belomanastirska Šparta koja ih je pobijedila 2:0. Dvije vodeće momčadi, đakovačko Jedinstvo s 12 bodova i osječki LIO s 11, kao domaćini ostvarili su nove pobjede i tako nastavili borbu za jesenskog prvaka. Sigurnom igrom Jedinstvo je pobijedilo Elektru 2:0. Na samom početku gosti su imali priliku, ali se odličnom intervencijom istaknuo Verhas. U protunapadu, Gavrana je u kaznenom prostoru nepropisno zaustavio obrambeni igrač Elektre, sudac je pokazao na bijelu točku, a Šimo Živković je strijelac. U nastavku, momčad Jedinstva i dalje plete mežu oko gola Elektre te u 60. minuti golom Josipa Kovačića povećava vodstvo. Nakon dva pogotka prednosti, gosti uspostavljaju ravnotežu te  ozbiljno prijete, ali vratar Verhas ne dozvoljava promjenu rezultata i potpuno zasluženo nosi epitet igrača utakmice.

Momčad Dinama zasluženo je poražena na domaćem terenu od vodećega Jedinstva. U prvom poluvremenu vjetar je bio veliki saveznik đakovačkim nogometašima koji su to znali iskoristiti i poveli su 2:0 pogocima hitrog Josipa Kovačića i pravog modernog igrača sredine terena Luke Dilbera. Dinamo je uspio smanjiti u 39. minuti. Drugo poluvrijeme pripalo je domaćinima i kada se očekivalo izjednačenje, dozvolili su Josipu Kovačiću da iz prodora postigne treći pogodak. Nakon gostujuće pobjede u Orlovnjaku, Jedinstvo se izdvojilo u vrhu, a tri boda manje imali su Jadran, Grafičar, imenjak iz Donjeg Miholjca i LIO. Najprisebniji i najsnalažljiviji igrač u susretu domaćeg Jedinstva i Vuteksa Zdenko Gavran s dva je pogotka u 33. i 75. minuti, odlučio pobjednika. Vuteks je pružio više od očekivanja, dok su Đakovčani, iako su pobijedili, ostali dužni domaćim gledateljima. Pobjedu u gostima Đakovčani su ostvarili u „Podgrađu“ protiv osječkog Grafičara. Nogometaši Jedinstva oslanjali su se na čvrstu obranu, no najjače oružje bili su im protunapadi. Jedan od njih, u 31. minuti, urodio je plodom. Gašpić je izveo slobodan udarac, odbijenu loptu prihvatio je Žeželj koji je ispod vratara pogodio  mrežu. Nastavak je donio početnu inicijativu domaćinu koji je htio nadoknaditi propušteno u prvih 45 minuta. U 56. minuti domaći su tražili jedanaesterac, međutim glavni sudac ga nije dosudio. Dvanaest ,minuta kasnije, po lijevoj strani, sjajno je prošao Željko Kovačić i idealno ubacio za Žeželja koji je bez problema potvrdio zasluženu pobjedu. Osječki LIO napustio je đakovački travnjak pognute glave. Jedini pogodak u 15. minuti, iz slobodnog udarca, postigao je Gašpić.

Neugodno iznenađenje u Belom Manastiru, gdje je Jadran poražen od Jedinstva (DM) 2:0, riješilo je sve jesenske dileme. Dva kola prije kraja jesenska titula pripada đakovačkim nogometašima jer drugoplasirani Jadran zaostaje pet bodova. Derbi kola odigran je u Belom Manastiru gdje su se sastali Jadran i đakovačko Jedinstvo. Nakon zanimljive igre, iako hendikepirani neigranjem četvorice prvotimaca, nogometaši Jadrana porazili su jesenskog prvaka 4:2. Prvo poluvrijeme domaćini su imali terensku inicijativu što im je donijelo vodstvo 2:0. četiri minute prije odlaska na odmor, Gašpić odličnim udarcem s 20 metara smanjuje rezultat , a izjednačenje Đakovčanima u 60. minuti donio je Francem. Sve nade gostiju pokopala su još dva pogotka domaćina: u 71. minuti i 75 minuti za konačnih 4:2.  u posljednjem jesenskom kolu, u šampionskom stilu, Đakovčani su svladali imenjaka iz Donjeg Miholjca 2:0. Domaći igrači cijeli posao obavili su u prvom poluvremenu kada je korpulentni vođa napada Francem (17., 26.) dva puta zatresao suparničku mrežu.

Đakovačko Jedinstvo uspješno je privelo kraju briljantnu jesensku sezonu, osvojili su titulu jesenskog prvaka četiri boda prednosti u odnosu na najvećeg favorita lige Jadran. Jedinstvo je konačno ostvarilo dugogodišnji san brojnih poklonika i uputio se u ozbiljnu borbu za naslov „zonskog“ prvaka.

U prvom dijelu prvenstva 1976. igrali su: Franjo Verhas, Šćepo Vujinović, Zvonimir Gregić, Ivica Čačić, Dražen Benke, Slavko Cerjan, Luka Matković, Zvonko Gašpić, Milan Grgić, Mirko Vidaković , Luka Dilber, Šimo Živković, Mato Zetović, Josip Kovačić, Zdenko Gavran, Franjo Žeželj, Željko Kovačić i Antun Francem.

Strijelci su bili: Franjo Žeželj 8, Josip Kovačić 6, Zvonimir Gašpić 4, Zdenko Gavran 3, Antun Francem 3, Šimo Živković 2, a Željko Kovačić, Mato Zetović i Luka Dilber postigli su po jedan pogodak.

Izvor: Povijest nogometa od NK Jedinstvo do HNK Đakovo-Croatia 1962.-2016., Željko Kovač