Danas su (7. studenog 2024. godine) u Osječko-baranjskoj županiji predstavljeni novi centri izvrsnosti koji uskoro kreću s radom. Predstavljanju su nazočili ravnatelji škola u kojima će Centri djelovati, ravnatelj Gimnazije A. G. Matoša iz Đakova Zlatko Mrkić, ravnateljica Medicinske škole Osijek Sanja Dravinski, ravnatelj Srednje škole Isidora Kršnjavoga iz Našica Željko Filjak, ravnateljica Tehničke škole i prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića iz Osijeka Nada Pitinac, zatim Antun Kovačić, ravnatelj Elektrotehničke i prometne škole iz Osijeka u kojoj se Centar izvrsnosti već provodi te pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš-Kul i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić. Uz zahvalu pročelnici Glavaš-Kul i ravnateljima koji provode ili će provoditi programe u Centrima izvrsnosti, Lukić je naglasio kako Osječko-baranjska županija s posebnom pažnjom pristupa obrazovanju djece i mladih te kako sva djeca u potrebi imaju osigurane asistente u nastavi.
– Centri izvrsnosti pružit će priliku visokomotiviranoj i darovitoj djeci da dodatno razvijaju svoje interese, znanja i vještine. Od 2018. godine u Elektrotehničkoj i prometnoj školi Osijek uspješno djeluje Centar izvrsnosti, a po uzoru na taj, otvaramo četiri nova centra. Osobito mi je drago što će se oni nalaziti i u drugim gradovima čime pokrivamo veći dio Osječko-baranjske županije – rekao je Lukić i dodao kako su sredstva za rad Centara osigurana u proračunu Osječko-baranjske županije.
Stoga s ciljem unaprjeđenja rada s darovitim i visokomotiviranim učenicima, Osječko-baranjska županija, nakon ispitanog interesa i potencijala svih srednjih škola s područja Županije, nastavlja razvijati mrežu centara izvrsnosti. U školskoj godini 2024./2025. djelovat će ukupno 5 centara izvrsnosti: Postojeći Centar izvrsnosti u sektoru elektrotehnike i računalstva u Elektrotehničkoj i prometnoj školi Osijek, Osijek te novi Centar izvrsnosti za umjetnu inteligenciju u Gimnaziji A. G. Matoša u Đakovu, Centar izvrsnosti za biologiju u Medicinskoj školi Osijek, Centar izvrsnosti za primijenjenu informatiku u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice i Centar izvrsnosti za kemiju u Tehničkoj školi i prirodoslovnoj gimnaziji Ruđera Boškovića u Osijeku.
– Prepoznajemo potrebu djece koja su nadarena i visoko motivirana za znanjem i za nadograđivanjem njihovih interesa. Kako bismo unaprijedili te njihove vještine, odlučili smo u razgovoru s ravnateljima uvidjeti potencijale škola u različitim područjima te su ova četiri nova centra samo početak širenja mreže centara izvrsnosti. Projekt će se provoditi subotama, dakle 12 subota, krenuvši od ovog mjeseca. U tijeku su prijave nakon čega slijedi testiranje prijavljenih učenika – rekla je Glavaš-Kul i dodala kako su već u pripremi i novi centri izvrsnosti.
Umjetnost, nacionalna povijest i mentalno zdravlje samo su neka od područja o kojima se razmišlja kada je riječ o budućim centrima izvrsnosti. Jednako tako, škole koje iskažu interes, u budućnosti će imati i više od jednog centra izvrsnosti, ovisno o motiviranosti nastavnika i predavača u pojedinim školama.
– Centar izvrsnosti u području elektrotehnike i računarstva je prvih godina rada brojio pedesetak učenika, a zadnjih godina taj broj raste do potpune popunjenosti naših kapaciteta. Naši nastavnici i voditelji su motivirali učenike, dali programe rada i učenici su prepoznali teme koje su bile za njih interesantne, prije svega je to bilo područje elektrotehnike i računarstva – rekao je Antun Kovačić, ravnatelj ELPROS-a.
Razvijajući stem područje, učenici razvijaju svoje vještine, kao i logičko mišljenje u razvoju logičkih sklopova u području elektrotehnike. Centar pohađaju osim učenika ELPROS_A i učenici drugih škola, a zainteresiranih učenika ima već od viših razreda osnovne pa sve do završnih razreda srednje škole. Upravo na primjeru postojećeg Centra izvrsnosti, učinjene su projekcije i za četiri nova, za što je Županija osigurala 184.500,00 eura.
– Iznimno mi je drago što se Županija kao naš osnivač odlučila otvoriti centre izvrsnosti i izvan Osijeka, čime pokazuje da želi ravnomjerno razvijati sve obrazovne centre i sve centre izvrsnosti u cijeloj županiji. Naš odabir je Centar izvrsnosti za umjetnu inteligenciju. Ona je tu i mi se s njom moramo nositi što je vrlo izazovno područje. Daroviti učenici i visoko motivirani profesori u Gimnaziji Antuna Gustava Matoša, pripremili su radionice za učenike sedmih i osmih razreda, što je prva, a razmišljamo razvijat programe za prva tri razreda srednjih škola. Osim naših profesora, u rad Centra uključit ćemo sveučilišne profesore i predavače iz realnog sektora – rekao je Zlatko Mrkić, ravnatelj Gimnazije Antuna Gustava Matoša iz Đakova. Programi centara provodit će se za darovite, potencijalno darovite i visokomotivirane učenike 7. i 8. razreda osnovne te 1. i 2. razreda srednjih škola. Predavači će biti educirani stručni nastavnici koji svoja znanja i vještine prenose učenicima tijekom navedenih aktivnosti.Svaka aktivnost će se provodi u 12 termina, svake druge subote u trajanju od 4 školska sata u skupinama od 12 učenika. Za učenike će biti osiguran prijevoz i obrok, primit će potvrdu o uspješnom pohađanju, a rezultati njihovog rada će nakon svake školske godine biti javno predstavljeni.
Osječko-baranjska županija: Službeno priopćenje za javnost
Foto: Osječko-baranjska županija