U Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije, u petak (13. prosinca 2024. godine) je održana završna konferencija projekta „Mladi u fokusu društvenog razvoja“ kojeg Osječko-baranjska županija od 1. siječnja 2024., provodi u suradnji s udrugama DKolektiv-organizacija za društveni razvoj (nositelj projetka) i PRONI Centrom za socijalno podučavanje (partner na projektu). Konferenciji je uz pročelnicu Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Mirandu Glavaš Kul, predstavnike udruga i društava koja se bave pitanjima mladih te mlade, nazočio i zamjenik župana Josip Miletić.

– Ovim projektom želimo dodatno potaknuti aktivnosti koje su važne mladim ljudima, ali i skrenuti pozornost na poteškoće s kojima se susreću, poput mentalnog zdravlja, pronalaska posla, sudjelovanja u životu zajednice te rješavanja stambenog pitanja. Osječko-baranjska županija u idućoj godini planira uložiti 100.000,00 eura za provođenje ovog programa čime ćemo, siguran sam dodatno osnažiti ulogu mladih u našem društvu. U tome želimo biti lider na ovom području, a još je donedavni župan, danas ministar, Ivan Anušić prepoznao važnost usmjeravanja javnih politika prema mladima što mi ovime činimo – kazao je Miletić.

Pročelnica UO za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš Kul istaknula je kako su mladi velika skupina koja često nije toliko vidljiva u našem društvu. – Samim time što je naš Upravni odjel za obrazovanje dodao mlade kao posebnu kategoriju, pokazali smo da želimo da oni budu vidljivi i važni. Upravo zbog toga odlučili smo se posebno pozabaviti mladima koji bi trebali biti nositelji promjena u društvu kao što su to tijekom desetljeća u prošlosti i bili. Prepoznali smo da se danas sve češće povlače u sebe, nisu toliko glasni, ne ističu svoje želje i potrebe te sve lakše svoj put pronalaze izvan Hrvatske. Nama je, naravno, namjera da oni ostanu ovdje i doprinesu razvoju našega, a jedna smo od rijetkih županija koja ih stavlja u fokus. U kreiranju programa okupili smo mlade iz različitih sredina, iz različitih kategorija, dakle i oni koji su slabije obrazovani, oni koji su više obrazovani, oni koji su zaposleni, koji nisu zaposleni kako bismo čuli što oni smatraju da im treba i onda smo na temelju toga odredili ciljeve. ovoga programa nam predstoji rad, ovo je sada, rekli bismo, i ako vrlo ozbiljan posao, najlakši dio posla složiti program, sada ga treba početi provoditi. To ćemo svakako raditi sa jedinicama lokalne samouprave, sa općinama i gradovima sa kojima ćemo dogovoriti modele rada i, dakako, sa udrugama koje već okupljaju mlade – rekla je Glavaš Kul.

Nositelj projekta je Udruga DKolektiv – organizacija za društveni razvoj koja se godinama bavi mladima, objasnio je Nikica Torbica ističući kako su javne politike najviša razina utjecaja na zajednicu. – Javne politike su te koje nam daju osnovu i okvir za dugoročno djelovanje. Mi smo na početku ovog projekta, koji je počeo početkom godine, krenuli s istraživanjem potreba mladih pri čemu je više od 1800 mladih odgovorilo na taj upitnik, a nakon analize smo oformili radnu skupinu u kojoj je više od 50 posto mlađih od 30 godina. Program ima 5 tematskih cjelina: obrazovanje, demografiju, zdravlje aktivni u zajednici i rada važno je istaknuti kako imamo i dvije horizontalne teme – mladi u ruralnim sredinama i inkluziju. Programom želimo postići, da kroz tih 119 mjera koje imamo u sljedeće četiri godine napravimo mjerljivu promjenu u pogledu povećanja optimizma kod mladih i njihove želje za ostankom i građenjem naše zajednice – naglasio je Torbica.

Voditeljica Odjela obrazovanja u PRONI Centru za socijalno podučavanje Irena Mikulić kazala je kako je njezina zadaća u provedbi projekta bila pojasniti obrazovanje u troslojnim razlikama i sličnostima vezano za informalno, neformalno i formalno obrazovanje i da mladima predoči obrazovanje kao jedno važno područje. – Željeli smo u dijalogu s mladima vidjeti koji su to izazovi s kojima se oni u različitim sredinama naše županije susreću, bilo da je riječ o većim ili manjim sredinama. Primijetili smo da su mladi vrlo otvoreni, no s druge strane su dosta izolirani od različitih drugih razina obrazovanja, odnosno neformalnog, primarno, gdje u puno malih sredina nema tih mogućnosti. Radi se sporadično, rade to škole, naravno i kroz nastavu, ali i kroz izvannastavne aktivnosti te udruge civilnog društva. No, međutim u puno gradova nema dostupnih i ponuđenih različitih aktivnosti što mladi navode kao jedan od nedostataka – zaključila je Mikulić.

Projekt se provodi do 31. prosinca 2024. Očekivani dugoročni utjecaj projekta je poticanje aktivnog uključivanja mladih u donošenje odluka, stvaranje boljih uvjeta za njihov razvoj te jačanje međusektorske suradnje između vlasti, civilnog društva i mladih. Program će osigurati preduvjete za dugoročne promjene u lokalnim zajednicama a mladi će biti aktivniji sudionici društvenog života.

Osječko-baranjska županija: Službeno priopćenje za javnost
Foto: Osječko-baranjska županija