Općina Levanjska Varoš objavila je javni poziv za kupnju nekretnina u kompleksu “Stara kupka”.

Javni poziv za iskazivanje interesa raspisuje se u cilju obnove i stavljanja u funkciju nekadašnjeg lječilišta i odmarališta Breznica Đakovačka, a sada kompleksa „Stara Kupka“ i razvoja zdravstvenog i rekreacijskog turizma na području Općine Levanjska Varoš.

Uvjeti pod kojima će se vršiti odabir najpovoljnijih ponuditelja utvrditi će se Javnim natječajem koji će se raspisati po obradi svih ponuda pristiglih po ovom Javnom pozivu.

Kompleks „Stara Kupka“ nalazi se na području Općine Levanjska Varoš, u naselju Breznica Đakovačka, u blizini gradova Đakovo (23km), Našice (27km ), Slavonski Brod (45 km), Požega (50 km) i Osijek (60 km).

Za vrijeme vlasništva PIK-a Đakovo osamdesetih godina prošlog stoljeća razvijan kao turističko rekreacijski centar na bazi dva izvora sumporne vode (hladne, sumporne, slabo radioaktivne vode, bogate kalcijem, magnezijem i hidrokarbonatom), kojim su se punili otvoreni bazeni, a objekti za smještaj imali i do 150 postelja. Tijekom 1994. godine kompleks je privatiziran i postaje Dom za starije i nemoćne, a prestao je s radom 2012. godine, te je do danas zatvoren.

Nekretnine koje su obuhvaćene ovim Javnim pozivom dio su kompleksa „Stara kupka“ ukupne površine 30.870 m2, a sadrže smještajne građevine starosti od 14-55 godina, pomoćne zgrade, bazen i četiri izvora sumporne vode.

Građevine

Predmetna Nekretnina sastoji se od tri glavne građevine:

  1. Depadanse,
  2. Starog hotela,
  3. Restorana.

Depadansa ima ukupnu bruto površinu od 1.874,87 m2 te se sastoji od PO+PR+2 K i ima pravokutan tlocrtni oblik izdužen u smjeru istok-zapad.

Stari hotel je prenamijenjen u dom za starije i nemoćne osobe i ima ukupnu bruto površinu od 1.274,21 m2 te se sastoji od PO+PR+2 K i ima pravokutan tlocrtni oblik izdužen u smjeru sjever-jug. Podrum, prizemlje i 1 kat starog hotela su zapušteni i derutni, potrebna je cjelovita adaptacija kako bi se doveo u operativno stanje. Stari hotel je u požaru izgubio zadnji kat koji je naknadno dograđen, ali nije nikad završen, te je do danas ostao u roh-bau stanju.

Restoran ima ukupnu bruto površinu od 311,46 m2 te se sastoji od PR i ima pravokutan tlocrtni oblik izdužen u smjeru istok-zapad. Restoran je u derutnom, zapuštenom i neupotrebljivom stanju te mu je potrebna je cjelovita adaptacija kako bi se doveo u operativno stanje, te je izrađen projekt rekonstrukcije i ishođena je građevinska dozvola.

Uz te građevine u kompleksu se nalaze i skladišna građevina, 2 nadstrešnice te bazen koji je u neupotrebljivom stanju ali za koji postoji građevinska dozvola za rekonstrukciju.

Izvori mineralne vode

Na kč.br. 172/1 nalazi se 3 izvora mineralne vode, a preliminarna stručna istraživanja napravljena su 2021. godine. Uzorkovanje je provela Josipa Konjarik, dipl. sanitarni inženjer, a analiza je obavljena pri Nastavnom zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.

Dobiveni rezultati ukazuju da Izvor 1, Izvor 2 i Izvor 3 ubrajaju se u hladne, sumporne, vode

karakterizirane kalcijem, magnezijem i hidrokarbonatom, što je pogodno za korištenje u hidroterapiji za poremećaje kože, respiratornog sustava i lokomotornog sustava.

Također, uz predmetne nekretnine nalazi se zemljište na kojemu je 1985. godine u sklopu geoloških istraživanja izbušena bušotina dubine 950 m, na kojoj izvire termalna voda (56˚C),  karakterizirana ionima natrija, klorida i hidrogenkarbonata. Podaci vezani za bušotinu danas su u vlasništvu Republike Hrvatske i čuvaju se u Agenciji za ugljikovodike.

Javni poziv u cijelosti možete pronaći ovdje.

Izvor|Foto: Općina Levanjska Varoš