Ugovor o darovanju nekretnine u svrhu provedbe programa revitalizacije brownfield područja OLT Osijek danas (21. siječnja 2022. godine) u Osijeku su potpisali ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat i župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić. Time je stvoren jedan od temeljnih preduvjeta za realizaciju projekta kojim će zapušteno i devastirano područje bivše tvornice prenamijeniti i izgraditi u moderni urbani prostor s nizom gospodarskih, sportskih, kulturnih, stambenih i društvenih sadržaja.
Potpisivanju ugovora nazočili su ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, ravnatelj Uprave za trgovačka društva, strateško planiranje, regulativu, EU poslove i izvještavanje o sustavu upravljanja državnom imovinom Leon Žulj te resorni pročelnici upravnih odjela Osječko-baranjske županije.
Župan Ivan Anušić naglasio je kako je projekt revitalizacije OLT-a jedan od najvećih projekata koji se realiziraju na području Osječko-baranjske županije i grada Osijeka.
– Područje stare ljevaonice OLT-a obuhvaća 5,5 hektara, a vrijednost cijelog kompleksa je 58 milijuna kuna. Današnjim ugovorom Osječko-baranjska županija preuzima obvezu i odgovornost za revitalizaciju i obnovu kompletnog područja, a do sada su Županija i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU napravili konzervatorsku studiju vrijednu 2,7 milijuna kuna koja nam je dala smjer daljnjeg razvoja projekta. Ideja je ovo područje razvijati zajedno s Gradom Osijekom, pripremajući nove sadržaje koji će se prostorno i planski usklađivati u Gradu Osijeku, a bit će izgrađeni sredstvima Europske unije. Siguran sam da će po dovršetku ovaj projekt biti na ponos svih Osječana te će doprinijeti gospodarskom, znanstvenom, društvenom i kulturnom razvoju grada i županije – kazao je župan Anušić te pojasnio:
– Riječ je o znanstveno-istraživačkim centrima koji će u suradnji sa Sveučilištem J. J. Strossmayera i njezinim sastavnicama, poput FAZOS-a, PTF-a i FERIT-a, raditi na usavršavanju budućih aktivnosti u gradu i županiji, prije svega kad je riječ o poljoprivredi i IT razvoju. Također, ideja je razviti sportski inkubator koji će sadržavati 50-metarski zatvoreni bazen te niz dvorana koje će biti usavršene zahvaljujući Kineziološkom fakultetu u Zagrebu i Kineziološkom fakultetu u Osijeku, a koji će pratiti dijete od najranije dobi. Zahvaljujući stručnjacima koji će raditi s njima, djeca će se usmjeravati u sport i rekreaciju. Takav sportski inkubator bit će jedini takve vrste i davat će dodanu vrijednost gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji. Uz to, planiran je stambeni kompleks koji će stručnom kadru angažiranom na provedbi projekta, poput liječnika, trenera i znanstvenika, nuditi mogućnost stanovanja i smještaja. Bit će tu i prostori za alternativnu kulturnu scenu, pa će Osijek uz HNK-a, Dječje kazalište i tri muzeja, dobiti i mjesto koje će okupljati različite profile umjetnika i na taj način Osijek i Osječko-baranjsku županiju učiniti još raznovrsnijom i bogatijom.
Zbog obima i kompleksnosti projekta, kao i činjenice da se OLT nalazi na arheološkom području, početak izgradnje očekuje za dvije do tri godine. Župan je naglasio da će ovaj projekt, kao i drugi veliki projekti koji se provode na području županije (Gospodarski centar, RDC-e, novog KBC-e i ostali), ostati budućim generacijama kao zalog za demografski i gospodarski razvitak istoka Hrvatske.
Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić čestitao je županu Anušiću i Osječko-baranjskoj županiji na pokretanju cijelog projekta te se zahvalio ministru Horvatu i ministrici Tramišak na pomoći u realizaciji. – Konačno rješavamo problem zapuštenog i derutnog područja OLT-a. Na ovaj način ćemo oživjeti širi centar grada, a s obzirom na planirane sadržaje ne sumnjam da će doći do daljnjeg gospodarskog, znanstvenog i društvenog razvoja grada Osijeka. Nastavit ćemo suradnju sa Županijom i Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU u ostvarenju svojih ciljeva, jer se Osijek kao središte Slavonije mora razvijati u svakom smjeru – rekao je Radić.
Ministrica Nataša Tramišak istaknula je kako Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU prati projekt od njegovog početaka, a već je dodijeljeno 2,7 milijuna kuna za pripremu konzervatorske i druge projektno-tehničke dokumentacije potrebne da ideja o novoj namjeni ovog prostora počne dobivati jasne konture. Naglasila je kako je preduvjet za povlačenje sredstava EU i dostupnost ostalih izvora financiranja bila izrada kvalitetne projektno-tehničke i studijske dokumentacije, a danas potpisanim ugovorom riješeni su imovinsko-pravni odnosi, što je osnovni preduvjet za pripremu daljnjih konkretnih projekata.
– Darovano državno zemljište za grad Osijek i Osječko-baranjsku županije znači puno više od njegove procijenjene vrijednosti, jer se sada stječe prvi ključni korak da se sve zamišljeno počne i realizirati. Ugovor definira rok od 10 godina, a siguran sam da će projekt uspjeti uz pomoć financijskih izvora kao što je Nacionalni plan oporavka i otpornosti, višegodišnji financijski okvir, ali i kroz razne zajmove te uz veliki angažman administracije OBŽ i grada, kao i punu potporu MRRFEU i nas kao resornog ministarstva – kazao je ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat.
Osječko-baranjska županija: Službeno priopćenje za javnost