Svaki kraj Hrvatske ima svoju tradiciju u pripremanju pečenih delicija za različite proslave i blagdane. Jedan od božićnih specijaliteta svakako je purica s mlincima. To je jelo hrvatske kuhinje podrijetlom iz Međumurja, a proširilo se po cijeloj Hrvatskoj. Najčešće se pripravlja u zagrebačkoj kuhinji i na području  Slavonije.

Mlinci su tjestenina u listovima, pečena pa prelivena kipućom vodom. Služi se kao prilog uz pečenu puricu, ali i neka druga mesna jela. Mlinci nemaju aditiva, prave se ručno te se peku točno određeno vrijeme kako bi bili savršeno hrskavi. Dobiju se mijesenjem brašna, vode i malo soli.

Zagorski mlinci su 23. hrvatski proizvod upisan u registar zaštićenih oznaka izvornosti 2019. godine.

Učenici  kuhari s nastavnicom Nevenkom Kokalović, na satima praktične nastave gotovili su i poslužili Pečenu puricu s mlincima.

Sastojci:

1 purica (oko 3 kg)

1 glavica luka

4 žlice svinjske masti

500 g brašna

2,5 dl vode

sol

Priprema:

Puricu dobro oprati, posušiti, posolite s unutarnje i vanjske strane, staviti ju na pleh za pečenje. U lončiću zagrijati  mast te zaliti vrelu mast po purici. Kuharskom  špagom purici vezati noge kako bi  zadržala lijep oblik. Luk očistiti i prerezati na četvrtine te staviti u pleh za pečenje ispod purice pa sve podliti sa 0,5 l tople vode. Peći 2 sata, uz stalno zalijevanje masnoćom:  prvih 15 minuta na  240 °C, a potom smanjiti temperaturu  na 200 °C.

Od brašna, soli i vode zamijesiti tijesto za mlince i ostaviti  da odstoji pola sata. Tijesto za mlince tanko rastanjiti te peći na vrućoj ploči peći na drva (ili na tavi na štednjaku, u pećnici) dok  dobiju karakteristične zlatne krugove. Napuniti lonac s   1l vode, dodati malo soli  i staviti da zavri. Iskidati mlince na manje komade, staviti ih u posudu, zaliti proključalom vodom pa pričekati 3-4 minute da omekšaju, a zatim ih procijediti. U tavi zagrijati mast od pečenja, ubaciti kuhane mlince pazeći da se ne slijepe i kratko ih zapeći. Poslužiti vruće s pečenom puricom.

Izvor: Srednja strukovna škola Antuna Horvata