U Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (11. travnja 2025. godine) otvoren je 2. Festival otpada – Eco City Waste Fest, dvodnevni festival koji promovira održivost i kružno gospodarstvo. Program je obogaćen nizom inovativnih radionica i interaktivnih edukacija, prezentacijama ekoloških inovacija, organizacijom zabavnih sadržaja, baš kao i programa za djecu i druženje građana, pa i ponudom ukusnih jela koju prati poduka o mogućnostima iskorištenja ostataka hrane.

Nazočne izlagače i posjetitelje 2. Festivala otpada – Eco City Waste Fest na svečanom otvorenju pozdravila je voditeljica projekata u Sektoru zaštite okoliša Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Korina Francišković. Kazala je kako osječki sustav gospodarenja otpadom može biti primer mnogim drugim lokalnim jedinicama. – Po svojim rezultatima ne samo da su ostvareni ciljevi nego su oni i premašeni te na tome čestitam Gradu Osijeku, komunalnom poduzeću i naravno svim Osječanima. Fond će u suradnji s Ministarstvom okoliša i zelene tranzicije i dalje nastaviti pratiti i sufinancirati projekte Grada Osijeka, komunalnog društva i Županije – poručila je Francišković.

– Eco City Waste Fest se drugi put održava u Gospodarskom centru OBŽ. Prošle godine izazvao je veliki interes, a ove se napravio dodatan iskorak ponajviše za naše mališane koji trebaju biti svjesni brige o okolišu i razvrstavanja otpada. Grad Osijek je jedini veliki grad koji je uspio ostvariti više od 50 % odvajanja otpada te čestitam gradonačelniku Ivanu Radiću i čitavom timu na svemu što čine, a zahvaljujem i svim izlagačima. Uvjeren sam da će Osječko-baranjska županija uz podršku Vlade Republike Hrvatske u narednom razdoblju uspjeti realizirati projekt Regionalnog centra za gospodarenje otpadom, što je krucijalno pitanje na ovom području – rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Festival je službeno otvorio Dragan Vulin, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka, najuspješnijeg grada u Hrvatskoj po odvojeno prikupljenom otpadu. – Brojke sve govore. U 2023. godini imamo 57 % odvojeno prikupljenog otpada, što je impresivan rezultat s obzirom da smo dvije godine ispred očekivanih rezultata na razini Europske unije. Za prošlu godinu još nemamo službene podatke, međutim očekujemo da će biti bolji nego 2023. godine. Podsjećam da smo 2020. godine imali 39% odvojeno prikupljenog otpada, a u ove četiri godine 18% više. Želim stoga naglasiti, a to je i cilj ovoga festivala, promociju ekologije i više ekološke osviještenosti, a osobito edukaciju najmlađih. Ovako dobar rezultat dugujemo upravo višegodišnjoj edukaciji mladih, vrtićaraca i osnovnoškolaraca koji onda educiraju svoje roditelje kako čuvati i zaštititi okoliš, kako odvojeno prikupljati otpad, da nije sve smeće nego je sirovina te želim zahvaliti svim građankama i građanima grada Osijeka. Grad i komunalno poduzeće Unikom čine sve što možemo osiguravajući infrastrukturu poput 6 spremnika na kućnom pragu, što je najviše standard u Europi. Imamo i 4 reciklažna dvorišta, jedno mobilno. I dalje ćemo tako raditi, međutim grad može pružiti infrastrukturu, ali to bez razvijene svijesti građana i edukacije apsolutno nije dovoljno – poručio je Vulin.

– Ovaj festival je posvećen edukaciji djece upravo zato što nemamo problema s odvozom otpada. Već treću godinu za redom prelazimo 50 % odvojeno prikupljenog otpada, naši sugrađani su savjesni oko odvajanja i ovo je nadogradnja na sve što radimo, a edukacija je jedan od ključnih elemenata kako možemo povećati taj postotak. Drago nam je što je ovdje oko 1.000 djece iz osnovnih škola i predškolskih grupa u vrtićima. Za razliku od prošle godine, pozvali smo i osam općina u kojima mi gospodarimo otpadom. Najbitnije je da ta djeca uče svoje roditelje i starije zašto je važno odvajati otpad i kako to pridonosi cijeloj jedinici lokalne samouprave i županiji – rekao je Igor Pandžić, direktor tvrtke Unikom d.o.o. Osijek koja je organizator Festivala. Zahvalio je gradskim tvrtkama koje sudjeluju na sajmu te Gradu Osijeku, Osječko-baranjskoj županiji i Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost na potpori, a posebno se osvrnuo na značaj kompostiranja i kružne ekonomije u prikupljanju i preradi biootpada koji se potom kao kompost plasira nazad sugrađanima.

Osječko-baranjska županija: Službeno priopćenje za javnost
Foto: Osječko-baranjska županija