U Hrvatskom narodnom kazalištu danas (4. travnja 2024. godine) održana je komemoracija za Veru Svoboda Njikoš, jednu od najvećih hrvatskih pjevačica zabavnih, narodnih i starogradskih pjesama. Komemoraciji su uz obitelj, prijatelje i poštovatelje Vere Svoboda Njikoš nazočili i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku i izaslanik ministrice kulture i medija Dražen Kušan, zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković, intendant HNK u Osijeku Vladmir Ham te glavni urednik HRT Radio Osijeka i član Uprave Slavonskog tamburaškog društva „Pajo Kolarić“ Davor Lončarić.

U ime Osječko-baranjske županije sućut obitelji izrazio je zamjenik župana Josip Miletić rekavši kako je bila i ostat će istinska diva tamburaške glazbe koja je toplinom svoga glasa unosila Slavoniju, Baranju i Srijem u domove onih koji su je slušali. – U njezinim pjesmama satkana je sva raskoš, bogatstvo i ljepota izvornih slavonskih običaja, nošnji, kulturne baštine, folklora, narodnog stvaralaštva i kraja kome je srcem i dušom zauvijek pripadala te s ponosom o njemu govorila na nastupima diljem Hrvatske i svijeta. Pjevala je s Domovinom kada je bilo najteže, na ratištu, na prvoj crti bojišnice kada je to našem Osijeku i Slavoniji bilo najpotrebnije. Otišla je, ali je ostavila trag za vječnost. Pokazala je kako se voli i promiče svoj kraj, tamburica, nošnja, vjera i obitelj– rekao je Miletić.

Uz Osječko-baranjsku županiju koja je Veri Svoboda Njikoš dodijelila Nagradu za životno djelo ostvareno u području kulture, dobitnica je i Zlatne plakete „Grb grada Osijeka“ za životno djelo o čemu je govorio gradonačelnik Osijeka Ivan Radić. -S razlogom su je zvali kraljicom slavonske i tamburaške pjesme. Svojom je pjesmom diljem svijeta pronosila ime naše Slavonije, domovine nam Hrvatske i svoga rodnoga grada Osijeka. Zauvijek će ostati u našim srcima, a kroz svoje pjesme živjet će vječno baš kao i grad kojega je toliko voljela i opjevala – istaknuo je Radić.

Na komemoraciji se kao izaslanik ministrice kulture i medija obratio ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku Dražen Kušan rekavši kako je Vera Svoboda Njikoš zajedno sa svojim suprugom Julijem Njikošem iznimno doprinijela hrvatskoj kulturi i baštini. – Iako nas obuzima nostalgija i tuga što gospođa Vera više nije s nama pozivam sve da budemo ponosni što smo imali čast i radost poznavati divnu ženu, majku i veličanstvenu domoljubnu umjetnicu – poručio je Kušan.

Vera Svoboda Njikoš prvi je put nastupila kad je imala 16 godina i to na Radio Osijeku o čemu je govorio Davor Lončarić podsjetivši kako je 50 puta pjevala na Đakovačkim vezovima, snimila 15 long play ploča, 5 CD-ova, dvadesetak kazeta te snimila više stotina narodnih, starogradskih, zabavnih i domoljubnih pjesama.

Posljednji ispraćaj Vere Svoboda Njikoš bit će u petak 5. ožujka 2024. godine u 12,30 sati na Aninom groblju u Osijeku.

Osječko-baranjska županija: službeno priopćenje za javnost