Dovršen je drugi ciklus energetske obnove stambenih zgrada “Obnovljene zgrade više štede, više vrijede”, kojim je obuhvaćeno sedam zgrada kolektivnog stanovanja na Vijencu kardinala Alojzija Stepinca i zgrada broj 3 u Ulici kralja Tomislava u Đakovu. Ministarstvo je graditeljstva investiciju od 10,2 milijuna kuna pratilo s bespovratnih 5,7 milijuna kuna, osiguranih iz Europskoga fonda za regionalni razvoj (EFRR), što je gotovo 60% potrebnih sredstava. Za razliku do pune vrijednosti investicije poslovne su banke suvlasnicima stambenih prostora plasirale kredite, bez standardnih instrumenata osiguranja s rokom otplate od 10 godina i kamatnom stopom od 5%, koju su za sve objekte obuhvaćene obnovom, osim zgrade 23 na Vijencu kardinala Stepinca, Grad Đakovo te Osječko-baranjska županija subvencijama kamate spustili na 3%.
Završetkom svih građevinskih i majstorskih radova vrijednost je “kvadrata” zamjetno porasla, dok su računi za grijanje i hlađenje zbog ušteda energije dvostruko manji. Izravni je to doprinos očuvanju okoliša te smanjenju emisije ugljikova dioksida za 50 posto, nerijetko i više, što ovisi o svakoj zgradi posebno. Ekonomičnosti i ekološkoj sastavnici projekta obnove treba pridodati obnovljena pročelja zgrada kao doprinos novim, živopisnijim vizurama gradskog središta.
Radovi na poboljšanju energetske učinkovitosti termoizoliranjem negrijanih tavanskih i podrumskih prostora zgrada, ugradnjom standardizirane PVC stolarije umjesto dotrajale i propusne drvene, postavljanjem nove toplinske ovojnice hidroizolacijom i oblaganjem svih pročelja panelima mineralne vune, realizirani su na zgradama 2, 6, 7, 20, 22, 23 i 24 na Vijencu kardinala Alojzija Stepinca te na zgradi 3 u Ulici kralja Tomislava.
Zbog veličine objekata najvrjednija je bila obnova zgrada 23 i 24 s ukupno 80 stambenih jedinica, procijenjena na 4,8 milijuna kuna, od čega je 2,6 milijuna kuna bespovratnih europskih sredstava. Prva je bila dovršena Dvadesetica na Vijencu vrijedna 857.117 kuna s potporom od 478.648 kuna. Sve zgrade obuhvaćene projektom dobile su nove, više energetske razrede, kao i označene trajnim pločama, kako nalažu odredbe o vidljivosti projekata subvencioniranih iz europskih fondova.
Opsežan je i vrlo zahtjevan pozadinski posao pripreme dokumentacije te provedbe projekata energetske obnove svih osam đakovačkih zgrada bez ijedne kune naknade vlasnicima obavio stambeni upravitelj Univerzal. Administrativno-pravna služba gradskog komunalca zaslužna je za stručno upravljanje projektima, koje je prethodilo građevinskim i majstorskim radovima na objektima kao najvidljivijem, ali ne i jedinom segmentu obnove.
Izvor: Univerzal Đakovo