Utakmicama 16. kola napokon je započeo proljetni dio 2. ŽNL Đakovo.

Marko Peša otvorio put za važnu viškovačku pobjedu

BUDUĆNOST – RADNIČKI 0:3 (0:0)

Gorjani – Igralište Gorjani. Sudac: Mario Vuković (Đakovo). Pomoćnici: Goran Ivić (Đakovo). Strijelci: 0:1 Peša (56.), 0:2 Peša (67.), 0:3 Gudelj (82.).

BUDUĆNOST: Perić, Mikulandra, Pražek, Davor Perić (60. Novotni), Željko Grgić (83. Maglica), Radić, Mijo Gregić, Penava, Anto Grgić (36. Ručević), Pejić, Pavić.

RADNIČKI: Danijel Drenjančević, Goran Lagator, Luka Drenjančević (86. Sabadi), Marko Mijakić, Stjević, Karin, Domagoj Mijakić, Gudelj (84. Martinović), Horvat, Peša, Perić (32. Erceg).

Nogometaši Radničkoga zasluženo su osvojili bodove koji im jako puno znače u borbi za opstanak. Doduše, Viškovčani su u pripremnom periodu pojačali svoje redove tako da ova pobjeda donosi puno optimizma u redove Radničkoga.

Doduše, Gorjanci su imali problema sa sastavom jer na gol je morao stati igrač Perić, a ključni trenutak, prema njihovim riječima, bila je ozljeda Ante Grgića u 36. minuti kada je igra Budućnosti prema naprijed jednostavno nestala. Dotada je Grgić imao najbolju priliku za svoju momčad, ali stativa je spriječila domaće vodstvo.

U nastavku utakmice i drugoga važnoga igrača dohvatila je ozljeda. Od 60. minute trener-igrač Tibor Novotni morao je u igru umjesto Davora Perića. To su iskoristili gosti i s tri pogotka u posljednjih pola sata utakmice došli do visoke pobjede. Viškovčani su poveli u 56. minuti kada je Peša iskoristio neopreznost domaće obrane i zatresao domaću mrežu. Gosti su osjetili priliku i u 67. minuti Marko Peša postiže drugi pogodak za komotno vodstvo. Viškovački napadač izbjegao je zaleđe, primio loptu na rubu kaznenoga prostora i preciznim udarcem svladao gorjanskoga golmana. Konačno rješenje utakmice donio je u 82. minuti Ante Gudelj koji je uputio udarac s dvadesetak metara, lopta je prevarila golmana i završila u mreži.

Prema viđenome, zaslužena pobjeda Radničkoga. Trener Budućnosti Tibor Novotni nalazi se pred novim problemima zvanim ozljede ključnih igrača, ali i činjenici da u sljedećem kolu ide na gostovanje u Budrovce gdje je teško očekivati pozitivan rezultat.

Semeljčani rutinski odradili posao u Preslatincima

SLAVONAC (P) – POLET 0:5 (0:2)

Preslatinci – Igralište Školski vrt. Sudac: Filip Čota (Đakovo). Pomoćnici: Hrvoje Pavličić (Đakovo) i Antun Taranić (Đakovo). Strijelci: 0:1 Petar Paradžik (30.), 0:2 Ćosić (34.), 0:3 Mario Vuksanović (53.), 0:4 Pilić (58.), 0:5 Rebić (78.).

SLAVONAC (P): Horvat, Dominik Mesaroš (60. Pataki), Lešić, Haršanji (3. Brodar), Posavac, Josip Mesaroš, Marko Franjić, Babić, Antonio Mesaroš, Hipp, Josip Franjić (45. Gurdon).

POLET: Miro Vuksanović, Rebić, Gradištanac, Ivan Đuretković (65. Gavran), Mario Vuksanović, Petar Paradžik, Tanasić, Ćosić, Pilić, Radonić (55. Knežević), Doko.

Teško je bilo očekivati da posljednja momčad lige može iznenaditi semeljački Polet koji se još uvijek nije oprostio od ambicije i borbe za naslov prvaka. U prvih pola sata vidjeli smo dominaciju gostiju, ali nogometaši Slavonca uspješno su se branili. Ipak, u 30. minuti Petar Paradžik postiže prvi pogodak za Semeljčane čime se otvorio i put do pobjede. Samo četiri minute kasnije, drugi gostujući pogodak postiže Mario Ćosić čime je bilo jasno da će bodovi u Semeljce. Do kraja prvoga poluvremena više nije bilo golova, a domaćini su stvorili dvije izgledne prilike, ali bez realizacije.

U nastavku utakmice, gosti su što prije željeli potvrditi pobjedu tako da u 53. minuti Mario Vuksanović trese Horvatovu mrežu za 3:0. Otpor domaćina potpuno je nestao tako da gosti postižu još dva pogotka i tako dolaze do visoke pobjede. Valent Pilić postiže četvrti, a Antonio Rebić i peti pogodak za semeljačko slavlje i vraćanje pobjedničke atmosfere.

Nogometaši Poleta iskoristili su budrovački poraz u Koritni te su se približili vodećima. S 31 bodom Semeljčani su i dalje četvrti, ali s puno većim izgledima za uključivanje u borbu za naslov. Prema prvome kolu, očito da će ovo biti jako zanimljivo prvenstvo. A Preslatinčani nemaju baš previše razloga za zadovoljstvo jer čvrsto posljednje mjesto sa samo četiri boda sugerira i selidbu u niži rang.

Selačka mladost uvjerljiva protiv Kondrićana

REKORD – OMLADINAC (ĐS) 1:3 (0:2)

Kondrić – Igralište Breznica. Sudac: Krešimir Marković (Đakovo). Pomoćnici: Josip Kedveš (Đakovo). Strijelci: 0:1 Genda (32.), 0:3 Ivan Aščić (44.), 1:2 Saček (63.), 1:3 Vrtarić (69.)

REKORD: Medved, Tomislav Kryk, Francem, Adam Kryk, Premužić, Tremboš, Božidar Kedveš, Đuretković (46. Hortig), Žeravica, Saček, Stipčević.

OMLADINAC (ĐS): Lilić, Tomislav Aščić (90. Matko Aščić), Krešo Jelačić, Kričančić, Jambrec, Jurić (67. Ivić), Vrtarić, Genda, Zvonimir Aščić (66. Jozo Jelačić), Ivan Aščić (59. Jakab), Davidović (46. Vardić). Trener: Valent Aščić.

Utakmica u Kondriću pokazala je da su Selčani jako dobro trenirali jer su bili fizički daleko spremniji i brži u odnosu na protivnike. Doduše, loše vrijeme i kiša stvarali su dosta problema, ali niti to nije spriječilo goste da dođu do zaslužene pobjede. A prema stvorenim prilikama ona je mogla biti još i veća. Nogometaši Rekorda ovim su porazom i dalje u donjem dijelu tablice, točnije, nalaza se u opasnoj zoni na trinaestom mjestu sa samo 10 bodova koliko imaju i pretposljednji Gorjanci.

U prvih pola sata, nakon ispitivanja snaga, gosti su imali konkretnije prilike za pogotke. Udarce Gende i Vrtarića iz daljine zaustavio je golman Medved, ali pritisak na njegov gol sugerirao je i gostujuće vodstvo. Ono se dogodilo u 32. minuti kada je Matej Genda osvojio loptu na tridesetak metara od protivničkoga gola, prošao trojicu kondrićkih braniča pa i golmana Medveda i mirno plasirao loptu u praznu mrežu.

U pretposljednjoj minuti prvoga dijela Ivan Aščić iskoristio je pogrješku domaćih stopera, uzeo loptu i sam krenuo prema golu. Nije mu bilo teško poslati loptu pored nemoćnoga domaćega golmana. Bio je to rezultat prvoga poluvremena u kojemu su gosti imali više od igre, bolje prilike i na kraju zasluženo vodstvo.

Početkom drugoga poluvremena Kondrićani su krenuli otvorenije prema selačkome golu želeći utakmicu uvesti u neizvjesne vode. To im je uspjelo u 63. minuti kada dugu loptu odbijaju gostujući braniči, ali ona dolazi do Alberta Sačeka koji s 12 metara pogađa Lilićevu mrežu. Međutim, to nije unijelo nervozu u selačke redove jer su u nastavku potvrdili svoju pobjedu. Igrala se 69. minuta kada je dupli pas Genda – Vrtarić izbacio cijelu domaću obranu, a Kristijanu Vrtariću nije bilo teško poentirati.

Za treći gol i vrijednu selačku pobjedu. Do kraja utakmice gosti su mogli doći i do uvjerljivije pobjede, ali udarci Zvonimira i Tomislava Aščića završili su pored gola, dok je golman Medved zaustavio udarac Jurice Jakaba.

S nova tri boda Omladinac se popeo na šesto mjesto s 22 boda.

Trostruki strijelac Ivica Lukić presudio Trnavčanima

JEDINSTVO – DINAMO (TR) 3:0 (2:0)

Forkuševci – Igralište Forkuševci. Sudac: Vedran Matić (Đakovo). Pomoćnici: Rajko Ač (Đakovo) i Mato Ivkić (Đakovo). Strijelci: 1:0 Lukić (15.), 2:0 Lukić (36.), 3:0 Lukić (48.).

JEDINSTVO: Barić, Šiško (79. Šušak), Drenjanac Marjanović, Antonio Paradžik, Bježančević, Silvio Vočanec, Dalibor Paradžik (79. Duvnjak), Tribuljak, Petrović (62. Perković), Lukić (84. Lončarević). Trener: Petar Primorac.

DINAMO (TR): Kovačić, Nikolić, Bartoš (77. Balabanić), Mikić, Čmelješević, Petrović (46. Katalenić), Svilanović, Vuković, Tiborc, Benić, Holbik.

Po izuzetno vjetrovitom i kišovitom vremenu u Forkuševcima su se sastale momčadi iz sredine tablice. Iako vrijeme nije bilo na strani nogometa, obje su momčadi prikazale dopadljiv nogomet s tim što su domaćini upisali svoju prvu proljetnu pobjedu zahvaljujući izuzetno raspoloženome Ivici Lukiću koji je postigao sva tri pogotka i tako riješio pitanje pobjednika.

Tijekom prvoga poluvremena gosti iz Trnave imali su više od igre, veći posjed lopte, ali, na njihovu žalost, u nogometu se broje golovi. Domaćini su u vodstvo došli u 15. minuti kada Lukić po prvi puta šalje loptu iza golmana Kovačića. Nakon toga, Trnavčani su pokušavali doći do poravnanja rezultata, ali nekoliko izglednih situacija nisu uspjeli pretočiti u pogotke. Domaćini su se oslobodili pritiska i drugim pogotkom Ivice Lukića dolaze do vodstva 2:0. To je ujedno bio i rezultat prvoga dijela utakmice.

Samo tri minute u nastavku utakmice trebalo je forkuševačkom napadaču za svoj treći pogodak. Igrala se 48. minuta kada su se domaćini po treći puta radovali. Gosti su pokušavali barem smanjiti rezultat, ali u njihovim redovima nije bilo raspoloženih napadača.

Ovom pobjedom Jedinstvo se učvrstilo na devetom mjestu s 20 bodova, dok su Trnavčani „skliznuli“ na jedanaesto mjesto sa 17 bodova.

Plavo-bijeli demolirali “vinogradare”

ŠOKADIJA – VINOGRADAR 6:1 (4:0)

Strizivojna – Igralište Strizivojna. Sudac: Marin Bibković (Đakovo). Pomoćnici: Matej Dorić (Đakovo). Strijelci: 1:0 Bilobrk (4.), 2:0 Bilić (33.), 3:0 Matić (37.), 4:0 Mašić (44.), 5:0 Bilić (66.), 5:1 Josip Fehir (80.), 6:1 Rendulić (83).

ŠOKADIJA: Šen, Djaković (79. Mario Damjanović), Marković (56. Matej Andrijević), Bilić, Jakobović, Matić, Josip Damjanović, Đurasović (79. Mišić), Milinović, Mašić (68. Rendulić), Bilobrk (52. Nikola Andrijević). Trener: Josip Kunce.

VINOGRADAR: Slavić, Grgačević, Lucijak, Toman, Živković (46. Hamzić), Kerovec, Zorbas, Pražak (77. Grgović), Kolarik, Bičanić (60. Šakota), Josip Fehir. Trener: Dražen Fehir.

Nogometaši Šokadije odradili su odlične priprema što su potvrdili i u utakmici protiv Vinogradara. Od prvoga sučevoga zvižduka domaćini su krenuli prema gostujućem golu i u prvih 45 minuta riješili pitanje pobjednika.

Već u četvrtoj minuti veznjak Ivan Matić točnom je lopto na desnoj strani izbacio izuzetno raspoloženoga Đurasovića koji ubacuje loptu na drugu vratnicu gdje se našao Leo Bilobrk. Naklonio se i glavom poslao loptu u praznu mrežu. Ovaj gol dao je dodatni impuls plavo-bijelima koji su nastavili s napadima. U petoj minuti lopta je s lijeve prebačena na desnu stranu do Đurasovićeve glave. Ubačenu loptu u kaznenom prostoru dočekao je Antonio Mašić, ali njegov udarac brani golman Slavić. Samo dvije minute kasnije, Marko Marković  ubacuje do Đurasovića, njegov udarac završava na gredi, a Leo Bilobrk iz blizine ne uspijeva ju ubaciti u praznu mrežu.

Gosti su prvi puta zaprijetili preko Josipa Fehira, ali njegov udarac završava visoko preko gola. Nakon početnih petnaestak minuta, igra se primirila i prebacila na sredinu terena. U 24. minuti gosti po drugi puta prijete golmanu Šenu, ali udarac Josipa Fehira odlazi preko gola.

U 33. minuti domaćini postižu drugi pogodak. Slobodan udarac iskosa s lijeve strane završio je na prečki, a odbijenu loptu u mrežu je poslao Berislav Bilić. Niti ovo vodstvo nije zadovoljilo „nabrijane“ domaće igrače. Samo tri minute kasnije u listu strijelaca upisuje se strizivojnski kreator igre Ivan Matić. Opet je sve napravio najbolji igrač utakmice Đurasović koji odigrava povratnu loptu na rubu kaznenoga prostora. Natrčava Matić i prizemnim udarcem pogađa lijevi kut Slavićeve mreže.

U 44. minuti ponovo slave domaćini. Josip Damjanović asistirao je prema Antoniju Mašiću koji s 12 metara pogađa donji lijevi kut. Bilo je to odlično izdanje domaćih nogometaša u prvih 45 minuta.

I u nastavku susreta nogometaši Šokadije imali su više od igre. U 66. minuti Berislav Bilić postiže svoj drugi pogodak za visokih 5:0. Gosti su u 80. minuti postigli počasni pogodak, a strijelac je bio Josip Fehir, najbolji strijelac lige u jesenskom dijelu prvenstva. Ipak, točku na „i“ stavili su domaćini šestim pogotkom. U 83. minuti Nikola Rendulić, nakon 15 minuta provedenih u igri, postiže pogodak i time zaključuje utakmicu u kojoj trener domaćina Josip Kunce može biti i više nego zadovoljan. A „vinogradarima“ za popravak ostaje sljedeća nedjelja kada im stiže momčad Dračica.

Gašinčani strpljivom igrom do boda

DRAČICE – HOŠK 1:1 (0:0)

Đakovo – Stadion Croatia 1971. Sudac: Kruno Drenjačević (Semeljci). Pomoćnici: Ivan Kedveš (Đakovo) i Elko Crn (Đakovački Selci). Strijelci: 1:0 Domagoj Krizmanić (58.), 1:1 Hrgić (90. – 11 m).

DRAČICE: Cikač Tadić, Šarčević (61. Udovčić), Đurđević (61. Gavran), Iletić (67. Petar Andričić), Kušević, Degmečić, Žulj (61. Habada), Marko Andričić, Ivan Krizmanić, Domagoj Krizmanić. Trener: Šimo Živković.

HOŠK: Grubešić, Zeko, Vomš (57. Kulić), Nerovčić, Franjić, Ante Barišić-Jaman, Jezidžić, Hrgić, Živković (77. Šimundić), Kust, Ivica Rac. Trener: Stjepan Milković.

Nogometaši HOŠK-a i njihov trener Stjepan Milković otvoreno su najavili da ih u susretu protiv Dračica ne zanima defanzivna igra i čuvanje rezultata već da na Sjever dolaze po bod(ove).

Iako su na Sjever stigli bez četvorice standardnih igrača (Bošković, Danijel Rac, Svalina, Totić) nisu smanjili svoje ambicije već su samouvjereno krenuli u susret. I na kraju utakmice, Gašinčani su osvojili bod koji će im biti poticaj za nastavak prvenstva dok su Dračičani izgubili dva boda koja bi im mogla itekako nedostajati u borbi za prvo mjesto.

Koliko su Gašinčani zadovoljni remijem potvrđuju riječi trenera Stjepana Milkovića: “Otkinuti bod Dračicama za svaku momčad u ovom rangu veliki je uspjeh. Ovaj bod bit će nam poticaj da uzmemo sva tri boda protiv Forkuševčana i tako nastavimo naš put prema vrhu.“

U prvom poluvremenu obje su momčadi igrale oprezno ne želeći učiniti pogrješku koja bi ih mogla skupo stajati. Igra se odvijala na sredini terena tako da nije bilo previše prilika za pogotke. Dračičani su već u trećoj minuti pokazali da žele pobjedu. Dubinsku loptu u gostujući kazneni prostor uputio je Ilija Degmečić, lopta je došla do Marka Andričića koji iskosa s desne strane puca, ali Franjić je padom u noge uspio blokirati njegov udarac.

Marko Andričić imao je još jednu stopostotnu priliku kada je izašao sam pred golmana Grubešića, ali gašinački golman pročitao je njegovu namjeru i spasio svoju mrežu. Gosti nisu ozbiljnije ugrozili golmana Cikača.

U nastavku utakmice vidjeli smo iste odnose snaga: Dračičani su imali veći posjed lopte, a gosti su odlično branili svoj gol. Ipak, u 58. minuti Dračice dolaze u vodstvo. Slobodan udarac iskosa s desne strane izveo je Domagoj Krizmanić, golman Grubešić ostao je kao ukopan, a lopta je ušla u prvi kut gašinačke mreže. Nakon toga, domaćini su imali još četiri izgledne prilike (Ivan Krizmanić glavom preko gola, Degmečić puca pored lijeve stative, Domagoj Krizmanić puca, Grubešić refleksno rukom izbacio loptu u korner, Udovčić s pet metara prepucao gol). Do posljednjih desetak minuta Dračice su kontrolirale utakmicu, a u završnici utakmice Gašinčani su se otvorili i krenuli na sve ili ništa. U posljednjim trenucima utakmice gosti su ubacili loptu u kazneni prostor, dračički igrač loptu je zaustavio rukom, a sudac Drenjančević pokazao je na bijelu točku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Robert Hrgić. Za 1:1 i podjelu bodova.

Trener Dračica Šimo Živković ovako je komentirao susret protiv HOŠK-a: “Potvrdilo se staro pravilo. Kada promašiš svoje prilike, stiže kazna. Nismo realizirali svoje prilike i kažnjeni smo pogotkom u posljednjim trenucima utakmice. Prvenstvo je dugačko, računali smo na ta dva boda, moramo se negdje iskupiti i uhvatiti priključak. Gašinačni su se organizirano branili i pokazali su svoju kvalitetu.”

Sloga nanijela prvi poraz Budrovčanima

SLOGA – SLAVONIJA (B) 4:3 (2:3)

Koritna – Igralište Koritna. Sudac: Željko Šekerija (Đakovo). Pomoćnici: Mato Jagodin (Đakovo) i Valentino Barišić (Đakovo). Strijelci: 0:1 Klepo (4.), 1:2 Pačarić (19.), 2:1 Vidić (22.), 2:2 Ivan Kladarić (27. – 11 m), 2:3 Željko Kladarić (33.), 3:3 Vričak (81.), 4:3 Mlinarević (90.).

SLOGA: Kovač, Pačarić, Josipović, Matošević (24. Teodorović), Marin Penava (87. Josipović), Varičak (83. Čatić), Bjelobrk, Bronzović, Mlinarević, Vidić (70. Sušić), Romac.

SLAVONIJA (B): Jakov Sito, Klepo, Marko Zetović, Tilli, Alen Drenjančević, Ivan Kladarić, Valentin Sito, Nikolić, Kolić, Karlo Sito (75. Antunović), Željko Kladarić (85. Novaković). Trener: Branko Nikolić.

Nogometaši Sloge i u utakmici protiv vodeće Slavonije pokazali su da će svim protivnicima biti tvrd orah i da nikome na domaćem terenu neće prepustiti bodove bez velike borbe. Korićani su dva puta uspjeli preokrenuti rezultat: nakon minusa 0:1 poveli su 2:1 da bi gostujuće vodstvo 3:2 stigli i u sudačkoj nadoknadi pretvorili u svoju pobjedu 4:3. Ovom pobjedom Sloga je borbu za prvo mjesto učinila još zanimljivijom i očito da će klubovi iz sredine tablice poput: Sloge, HOŠK-a, Šokadije, Omladinca iz Đakovačkih Selaca, Vinogradara biti ti koji će odlučivati o prvaku lige. U ovom prvom kolu Sloga je nanijela Budrovčanima prvi prvenstveni poraza, Gašinčani su Dračicama oduzeli bod…

Gosti iz Budrovaca prvu su priliku pretvorili u vodstvo. Ubačenu loptu iz kornera Kladarić je vratio glavom pred domaći gol, a loptu je u mrežu zakucao Ivan Klepo. Nakon toga Budrovčani su imali još nekoliko prilika za povećanje vodstva, ali golman Kovač u nekoliko je situacija odlično reagirao. Đuro Tilli promašuje s pet metara, Sito, Ivan Kladarić i Nikolić također promašuju izgledne prilike. U 15. minuti Valentin Sito pogađa stativu. I tada se dogodilo nogometno pravilo. Domaćini preokreću rezultat u svoju korist. Bjelobrk je uputio udarac, golman Jakov Sito odbija loptu, a na nju natrčava David Pačarić i poravnava rezultat na 1:1. Samo tri minute kasnije domaćini ponovo slave. Nakon prvoga udarca prema gostujućem golu, budrovački golman brani, ali na odbijenu loptu natrčava Danijel Vidić i šalje ju u nezaštićenu mrežu. Budrovčani su se oporavili od ovoga trominutnoga šoka i u 27. minuti poravnavaju rezultat na 2:2. U kaznenom prostoru srušen je Ivan Kladarić, a sudac Šekerija opravdano je pokazao na bijelu točku. Sam Kladarić uzeo je loptu i smjestio je iza Kovačevih leđa. Do odlaska na odmor, točnije u 33. minuti, Budrovčani ponovo vode. Valentin Sito ubacio je loptu iz kornera, na nju je natrčao Željko Kladarić i glavom pogodio mrežu. Bio je to rezultat prvoga poluvremena.

Do završnice susreta gosti su kontrolirali utakmicu i činilo se da će odnijeti bodove s neugodnoga gostovanje iz Koritne. Međutim, u 83. minuti domaćini su izveli korner, lopti je glavom promijenio smjer Milan Varičak i iznenadio golmana Sita. U sudačkoj nadoknadi Sloga je došla do sva tri boda. Uz dosta sreće vjetar je ubacivanje Ivana Mlinarevića pretvorio u pobjednički pogodak. Lopta je završila u maloj mrežici.

Nogometaši Sloge potvrdili su da će biti neugodan protivnik svakoj momčadi. To je potvrdio i trener gostiju Branko Nikolić: „Činjenica da nam je Sloga nanijela prvi prvenstveni poraz ove sezone govori sama za sebe. Mi nismo iskoristili svoje prilike i uslijedila je kazna. Dobra stvar u ovom porazu je ta da je bolje da nam se to dogodilo na početku prvenstva nego kada se bude odlučivalo o prvaku. Nama ovaj poraz zvoni u ušima i skreće pozornost da svaku utakmicu moramo igrati stopostotnom ozbiljnošću i borbenošću. Čestitam nogometašima Sloge na zasluženoj pobjedi“, završio je budrovački trener.

Izvor: DJ Sport/Miro Šola