Zadnju nedjelju u listopadu u Hrvatskoj počinje zimsko računanje vremena, što znači da ćemo spavati sat vremena duže. U noći sa subote 28. listopada na nedjelju 29. listopada u 3 ujutro, svi ćemo pomaknuti kazaljku na 2 sata ujutro.

Prva osoba koja je predložila mijenjanje vremena bio je Benjamin Franklin 1784. Jer ga je frustrirao gubitak dnevnog vremena ljeti. Iako njegova ideja tada nije zaživjela, tek su je početkom 20. stoljeća prihvatili Nijemci. U tom periodu, energija koja je bila ušteđena pomicanjem sata nije bila mala stvar – ni ekološki, a ni financijski.

„Točno“ računanje vremena je ono zimsko jer je tijekom zimskog računanja vremena sunce najviše na nebu u podne. Ne bi bilo iznenađujuće da se naša zemlja odluči na ljetno računanje vremena zbog turizma, a u tom će nam slučaju najveći problem biti ustajanje zimi po mraku.

Pomicanje sata je svakoj državi oduvijek bilo na izbor – ne postoji nikakav zakon koji govori da se sat mora micati. Trenutno većina europskih zemalja i skoro cijela Sjeverna Amerika pomiču sat dva puta godišnje, dok se ostatak svijeta odrekao pomicanja sata ili ga čak nikad nisu ni pomicali.

Maja Sajko
Foto: Moje Đakovo